ابزار جوشکاری

ابزار جوشکاری

برای انجام عملیات جوشکاری ابزارهای متفاوتی نیاز است که در ذیل به برخی از آنها اشاره می کنیم. البته وجود همه این ابزارها برای این عملیات ضروری بوده و می تواند در ایمنی و کمیت و کیفیت کار تاثیر مستقیم داشته باشد.

الکترود جوشکاری

اولین وسیله ای که برای این عملیات باید تهیه شود، الکترود جوشکاری است. الکترود جوشکاری به عنوان ابزار پایه در این فرایند در نظر گرفته شده و از جنس های متفاوتی ساخته می شود. آنچه که در انتخاب الکترود جوشکاری مهم است، اینکه جنس الکترود جوشکاری باید با دو قطعه فلزی که قصد اتصال آنها بهم را دارید، همخوانی داشته باشد.

 

ماسک جوشکاری

به منظور حفاظت از سلامتیِ شخصی که این عملیات را انجام می دهد، کارفرما باید ماسک جوشکاری برای این افراد تهیه کرده و در اختیار آنها قرار دهد. ماسک از ابزارهای مهم این عملیات گرم محسوب می شود و ناحیه تنفسی را از ذرات و بخارات فلزات ذوب شده مصون نگه می دارد.

ماسک جوشکاری

دلر دستی و سنگ سنباده

دلر دستی و سنگ سنباده مانند الکترود جوشکاری باید با کیفیت خوب و مناسب انتخاب شوند و همچنین نحوه استفاده از آنها هم به اپراتور آموزش داده شود. سنباده برای تمیزکاری و مشاهده سطح جوش استفاده می شود.

مشعل جوشکاری

از ابزارهای مهم جوشکاری مشعل آن است. مشعل میزان سوخت و گاز ترکیبی را تنظیم کرده و اجازه نمی دهد، سوخت یا گاز اضافی وارد فضای جوش شود. مشعل به عنوان یک ابزار مهم در این عملیات باید بدون نقص بوده و در هنگام استفاده از آن موارد ایمنی هم رعایت شود. مشعل مانند الکترود جوشکاری انواع مختلفی دارد. مشعل فشار مساوی و مشعل فشار ضعیف دو نوع مشعل جوشکاری هستند.

 

رگلاتور

یکی دیگر از ابزارهای جوشکاری رگلاتور است. جنس بدنه رگلاتور از برنج بوده و با استفاده از یک پیچ به بدنه وصل می شود تا فشار عملیات را نشان دهد. با تغییر در دور رگلاتور می توان فشار گاز را کم یا زیاد کرد. عملکرد رگلاتورها به این شکل است که در یک یا دو مرحله فشار گاز را تنظیم می کنند و بر اساس همین هم به دو دسته تقسیم می شوند.

فشار سنج

فشار سنج مانند الکترود جوشکاری یک ابزار مهم و ضروری در این عملیات محسوب می شود. فشار سنج بر روی مخزن اکسیژن و یا هیدروژن نصب شده و فشار گاز درون آنها را نشان می دهد. فشار مخزن باید در یک حد معینی نگه داشته شود و فشار سنج امکان کنترل آن را برای اپراتور فراهم می کند.

فشارسنج جوشکاری

 

حتما بخوانید  قیمت الکترود جوشکاری چقدر است؟

قیمت الکترود جوشکاری

قیمت الکترود جوشکاری با توجه به برند سازنده و همچنین سایز و نوع فلز و پوشش به کار رفته در آن متفاوت است. قیمت الکترود جوشکاری بر اساس اینکه استیل باشد یا چدن و یا آلومینیوم و پایه نیکل نرخ های متفاوتی برای آن در نظر گرفته می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *