انواع جوشکاری

انواع جوشکاری

جوشکاری یکی از بهترین و متداول ترین روش های اتصالات است که در صنایع مختلف مورد استفاده واقع می شود. انواع جوشکاری متناسب با محل انجام کار یا نوع قطعه مورد استفاده، راه‌کارهای متناسب و مختلفی را پیش روی مهندسین و تکنسین هایی که با این فرایند در ارتباط هستند قرار می دهد. بدون شک پروسه مهم جوشکاری و انواع آن تأثیر بسزایی را در توسعه و پیشرفت صنایع مختلف برعهده دارد.

اگر نگاهی به اطراف خود بیندازید ملاحظه می کنید که در ساخت و تولید آنچه در دور و برمان وجود دارد از انواع ساختمان ها و وسایل نقلیه گرفته تا لوازم خانگی، زیور آلات و سایر موارد همه و همه اثراتی از فرایند جوشکاری دیده می شود. جوشکاری یکی از روش های قدیمی و متداول اتصال مواد فلزی و غیر فلزی است که در انواع صنایع مختلف به کار گرفته می شود. این روش اتصال به فرایندی اطلاق می‌شود که طی آن دو یا چن قطعه در اثر گرم کردن ماده اتصال به هم متصل می شوند. به جرات می توان گفت بدون وجود این صنعت، مشکل است بتوان دنیای کنون را تصور نمود. بدون شک این پروسه مهم و باارزش، نقش بسیار زیادی را در توسعه و پیشرفت صنعت های مختلف ایفا نموده است.

در طول سال ها کیفیت و قابلیت فرایند جوشکاری، انواع مختلفی از این پروسه ابداع، توسعه و بهبود یافته است که در نهایت آن را از یک هنر مهم و باارزش به یک علم ماندنی مبدل ساخته است. از آنجایی که گرم و ذوب کردن انواع مختلفی از مواد روش ها و انواع مختلف دارد لذا فرایند جوشکاری نیز دارای انواع و گونه های مختلف نیز می باشد. با ما همراه باشید تا شما را با انواع جوشکاری آشنا سازیم.

حتما بخوانید  انواع الکترود جوشکاری

انواع جوشکاری

به طور کلی فرایند جوشکاری به دو نوع اصلی تقسیم بندی می شوند که عبارت اند از:

جوشکاری ذوبی

جوشکاری حالت جامد

جوشکاری ذوبی چیست؟

درباره فرایند جوشکاری ذوبی چه می دانید؟

جوشکاری ذوبی به فرایندی گفته می شود که تمامی اتصالات فلزات پایه و اصلی به واسطه ذوب آن ها صورت می گیرد. به عبارتی دیگر ذوب لبه یا سطح قطعات به یکدیگر و همچنین امتزاج موضعی آن ها به همدیگر باعث می شود که اتصال صورت گیرد. این نوع فرایند جوشکاری نه تنها در جهت جوش و اتصال انواع مواد فلزی به کار برده می شود بلکه برای جوشکاری انواع پلاستیک ها و سرامیک ها نیز قابلیت های اتصال بی شماری دارد. به طور عمده منبع انرژی در جوشکاری ذوبی، می تواند هم الکتریکی و هم شیمیایی باشد.

مزیت های استفاده از جوشکاری ذوبی

از جمله مزیت های بارزی که استفاده از جوشکاری ذوبی در پی خواهد داشت به شرح زیر می باشد:

قابلیت به کارگیری اغلب فراینده های این گروه برای جوشکاری قطعات و مجموعه ها با طرح ها و اندازه های مختلف وجود دارد

امکان انجام و به کارگیری فراینده های این نوع جوشکاری در محل پروژه وجود دارد

امکان به کارگیری اغلب فراینده های این نوع جوشکاری در جهت اتصال قطعات ضخیم با استفاده از جوشکاری چند لایه ای وجود دارد

انواع جوشکاری ذوبی

فرایند جوشکاری با استفاده از شعله ofw

فرایند جوشکاری با قوس الکتریکی بر روی الکترود پوشش دار

فرایند جوشکاری با قوس الکتریکی بر روی الکترود غیر مصرفی با گاز محافظ

فرایند جوشکاری مقاومت الکتریکی

فرایند جوشکاری قوس الکتریکی پلاسما

فرایند جوشکاری با قوس الکتریکی بر روی سیم جوش توپر مصرفی با گاز محافظ

و…

انواع جوشکاری

فرایند جوشکاری حالت جامد

جوشکاری حالت جامد به فرایندی گفته می شود که جوشکاری و اتصال انواع مختلفی از فلزات پایه از طریق اعمال حرارت در آن ها تا سطح خمیری شدن انجام می شود. منبع انرژی در این نوع از جوشکاری علاوه بر انرژی الکتریکی و شیمیایی، می تواند مکانیکی نیز باشد.

مزایای فرایند جوشکاری حالت جامد

عدم ذوب فلز پایه در این فرایند موجب می شود تا تغییرات نامناسب ساختاری در اتصالات، به طرز چشمگیری کاهش یابد. به ویژه در مناطقی که متأثر از حرارت هستند

عدم ذوب فلزات پایه در این نوع از جوشکاری موجب می گردد تا نیاز به محافظت از حوضچه مذاب حذف شده که در نتیجه به عدم پیدایش عیوب مربوطه منتهی می شود

اتصالات در فرایند جوشکاری حالت جامد، اعوجاج و تنش های پسماند کمتری را تجزیه می کند

این نوع جوشکاری برای تعداد بسیاری از مجموعه های جوشکاری شده ایده آل بوده و دارای قیمت های مقرون به صرفه نیز می باشد

این نوع فرایند، دارای استقلال نسبی از کیفیت و مرغوبیت جوش با مهارت های انسانی می باشد

انواع جوشکاری حالت جامد

فرایند جوشکاری اصطکاکی

فرایند جوشکاری اصطکاکی اغتشاشی

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *