معرفی الکترود 1094NI و کاربرد های آن در جوشکاری

الکترود یکی از مهمترین ادواتی است که در هر نوع جوشکاری باید وجود داشته باشد.
در زمینه جوشکاری می توان از انواع الکترود شامل الکترود 1094NI استفاده کنید. جوشکاری در مورد همه فلزات و آلیاژها ممکن است سخت بوده و با روش ها و ادوات ساده نتوان جوش را به خوبی و با کیفیت در محل ایجاد نمود در این زمان است که الکترودهایی همانند الکترود 1094NI به خوبی کارایی داشته و در نتیجه جوش را در بین دو قطعه، با کیفیت و دوام بالا اعمال می کند.
الکترود یک سیم مفتولی یا گرافیتی است که بر روی آن یک پوشش وجود دارد این پوشش در انواع الکترود من جمله الکترود 1094NI متفاوت است. جریان برق به راحتی از داخل الکترود عبور کرده و کمک می کند تا جوش در بین دو فلز ایجاد شود. آنچه که اهمیت دارد این است که الکترودها از نظر جنس، نوع پوشش و قدرت عبور جریان از خود متنوع هستند در نتیجه برای هر عمل جوشکاری باید از الکترود خاص خود استفاده نمود. برای مثال الکترود 1094NIبا توجه به جنسی که داشته و قدرت و ظرفیت هدایتی خود، در برخی از فرآیندهای جوشکاری استفاده می شود.

معرفی ویژگی ها و کاربردهای الکترود 1094NI:

با توجه به این که برای جوشکاری در هر فلز و هر سبک کاری باید از الکترود مخصوص خود استفاده، لازم است که در مورد الکترود 1094NI بیشتر بدانید:

 • یکی از مهمترین الکترودهایی که برای چدن و اتصالات مختلف به چدن به کار می رود، الکترود 1094NI است. برای مثال اگر قرار است آلیاژهایی همانند مس، نیکل و… را با چدن جوش دهید، کافی است که از این الکترود  استفاده کنید.
 • تفاوتی نمی کند که شما می خواهید دو قطعه را به هم جوش دهید و یا این که قسمت هایی از فلز و یا آلیاژ را که خراب شده و شکستگی دارند، صاف کنید.
 • با توجه به این که الکترود 1094NI دارای قوس پایداری است لذا زمانی که برای جوشکاری از آن استفاده می کنید، مطمئن خواهید بود که جوشکاری تمیز و یکدستی را برای شما ایجاد خواهد کرد.
 • یکی از مشکلاتی که در جوشکاری رخ می دهد، ترک خوردگی هایی است که در حین اعمال جوش، به وجود می آید.
 • بارها دیده شده است که جوشکاری منجر به ایجاد تخلخل در محل جوش می شود اما اگر شما از الکترود 1094NI استفاده کنید، مطمئن خواهید بود که این مشکل رخ نمی دهد.
 • شما به کمک استفاده از این الکترود به راحتی می توانید بر روی محل جوش، براده برداری را انجام دهید بدون این که از نظر اطمینان و کیفیت کار مشکلی داشته باشید.
 • توجه داشته باشید که الکترود 1094NI از نظر اندازه و وزن با هم تفاوت داشته و باید متناسب با کاربر در جوشکاری، از هر کدام استفاده نمود.

توضیحاتی در مورد الکترود چدن:

الکترود چدن به نمونه ای از الکترود ها اطلاق می شود که می توان با استفاده از آنها جوشکاری چدن به چدن و یا جوشکاری چدن به سایر آلیاژ ها را انجام داد. شرکت صنعتی آما یکی از بهترین نمونه از شرکت ها در زمینه تولید انواع الکترود چدن می باشد. الکترود مخصوص چدن در قطر های مختلفی تهیه و تولید می شود تا بتوان این نوع از الکترود ها بیشترین استفاده را انجام داد. بدین ترتیب میزان استفاده از این نوع الکترودهای گروه صنعتی آما بسیار زیاد می باشد.

خواص این الکترود:

الکترود های مخصوص چدن دارای خواص بسیار زیادی می باشند. یکی از این خواص پایداری قوس می باشد. پایدار بودن قوس می تواند کمک کند که جوش با سطح صاف و گرده یکنواخت تشکیل بشود. بدین ترتیب خواص فیزیکی و شیمیایی جوش بسیار مناسب بوده و از ترک برداشتن چدن نیز جلوگیری می شود. الکترود های مخصوص چدن کمک می کنند تا منطقه اطراف جوش یا ناحیه HAZ به آهستگی سرد شده و ترد و شکننده نشود. بدین ترتیب استفاده از این الکترود ها در جوشکاری قطعات چدنی دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد.

کاربرد الکترود چدن

یکی از موارد استفاده از الکترود چدن، زمانی است که می خواهیم قطعه ای چدنی را به قطعه ای فولادی جوش دهیم. از دیگر مواقعی که می توان از این الکترود ها بهره مند شد، زمانی است که می خواهیم قطعه ای چدنی به قطعات آلیاژ نیکل مانند فولادهای زنگ نزن جوشکاری کنیم. از دیگر موارد استفاده از این نوع الکترودها، برای ترمیم قطعات چدنی آسیب دیده می باشد. زیرا در اغلب موارد می توان با کمترین هزینه قطعه ای را ترمیم کرده و از آن استفاده کرد. بدین ترتیب معمولا الکترود های مخصوص چدن را می توان در موارد بسیار زیادی مورد استفاده قرار داد.

فرمول شیمیایی فلز جوش الکترود 1094NI:

Fe Ni C(گرافیت)
2 پایه 0.5

 

موارد مصرف الکترود 1094NI در انواع چدن:

 • گرافیت لایه ای
 • چکش خوار سیاه و سفید
 • چدن از نوع نشکن

مزایای الکترود 1094NI نسبت به الکترود های دیگر:

 • داشتن قوس پایدار
 • تمیزی پس از اتمام جوشکاری
 • نقاط سخت شده محل اتصال جوش در فلز پایه از بین می رود.
 • اطمینان نسبت به ترک خوردن فلز جوش
 • در الکترود 1094NI مک و تخلخل وجود ندارد.
 • انجام عملیات براده برداری روی جوش
 • رفع تنش جوشکاری با چکش کاری گرده جوش

 

برای خرید این محصول از سایت ایلیا صنعت اینجا کلیک نمایید

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *