معرفی الکترود 1118K و کاربرد های آن در جوشکاری

الکترودها بهترین وسیله ای هستند که سخت ترین جوشکاری ها را برای شما ممکن خواهند کرد.
تفاوتی نمی کند شما با چه هدفی جوشکاری را انجام می دهید در هر حال الکترودها من جمله الکترود 1118K غالبا در تمام جوش ها مورد نیاز خواهند شد به همین دلیل است که شما به عنوان یک جوشکار لازم است در مورد این قطعات بیشتر بدانید. الکترودها تنوع بسیار زیادی دارند و همین تنوع کمک می کند تا دامنه کاری آن ها گسترده تر شده و حتی سخت ترین جوشکاری ها را به راحتی بتوانید انجام دهید.
از آنجایی که جنس فلزها و آلیاژها در جوشکاری با هم متفاوت هستند لذا لازم است که الکترودهای مختلفی از نظر جنسی تولید شود تا کارآمد باشند. برای مثال الکترود 1118K یکی از انواع الکترودهای پر کاربرد در جوش میان چند قطعه است که در ادامه به معرفی آن خواهیم پرداخت.

بررسی ویژگی ها و کاربردهای الکترود 1118K:

 • 1-در ابتدا لازم است بدانید که الکترود 1118K از نوع الکترودهای روتیلی هستند. به طور کلی الکترودها از نظر پوشش، به چند دسته الکترودهای سلولزی، روتیلی، قلیایی، اسیدی و اکسیدی تقسیم می شوند. الکترود روتیلی همانند این الکترود در پوشش خود اکسید تیتانیوم دارند که این ماده نه تنها به پایداری قوس کمک کرده بلکه طیف عمل الکترود را بیشتر می کند به گونه ای که در همه حالات و برای جوشکاری عمومی می توانید از این الکترود استفاده کنید.
 • 2-در صورتی که بخواهید شیارها و شکاف های بزرگ را پر کنید، بهترین وسیله که می تواند جوش تمیز، صاف و بدون روزنه را در اختیار شما قرار دهد، الکترود 1118K است.
 • 3-یکی از عملیات مهم در ساخت سازه های فلزی بزرگ این است که بتوانید جوشکاری های گلویی را با دقت و استحکام بالا انجام دهید. در این زمان الکترود 1118K به خوبی می تواند جوشکاری را به انجام برساند. به ویژه این که طبق گفته های قبلی، جوش حاصل از این نوع الکترود بسیار صاف و بدون تخلخل است. این مسئله بسیار مهم است که جوشکاری شما بدون روزنه باشد چون نشان دهنده میزان پایداری آن خواهد بود.
 • 4-فراموش نکنید که الکترود 1118K زمانی می تواند به خوبی عمل کند که کاملا خشک باشد. بسته بندی ها معمولا به گونه ای است که هیچ گونه رطوبتی به الکترود نرسد اما اگر باز هم الکترود شما مرطوب شد کافی است به مدت 1 ساعت در دمای 120-100 درجه سانتیگراد قرار داده و سپس از آن استفاده کنید.
 • 5-الکترود 1118K از نظر قطر، دارای تنوع است در نتیجه می توان شدت جریان عبوری از آن را از طریق انتخاب قطر مناسب، تنظیم کنید. لذا قبل از خرید این الکترود مشخص کنید که چه نوع جوش و با چه جریانی مد نظر شما است.
 • 6-برای جوشکاری با الکترود 1118K حتما به تطابق نوع فلز با جنس الکترود توجه داشته باشید.

خواص و کاربرد الکترود 1118K

الکترود1118K جزو الکترودهایی است که تقریبا در تمام جوش ها مورد استفاده قرار می گیرد به دلیل تنوع زیاد محدوده کاری بالایی دارد به دلیل تنوع در وزن، اندازه و جنس، الکترودهای مختلفی وجود دارد. کد جهانی الکترود 1118K، در بازارهای جهانی E7024  می باشد. در ساخت سازه های فلزی، جهت پر کردن شیارههای بسیار بزرگ و جوشکاری عمودی در سازه های فلزی بزرگ کاربرد دارد.برای استفاده در  فولاد های با مقاومت بالا از الکترود1617k  باید استفاده کردو در صورت نیاز به خشک کردن مجدد باید به مدت یک ساعت بین دمای100 تا 120 درجه سانتیگراد قرار داده شود. همانطور که گفته شده است الکترودها از نظر پوشش، به شش قسمت تقسیم می شود الکترودهای سلولزی، روتیلی، قلیایی، اسیدی و اکسیدی .جوشکاری باید بدون منفذه و روزنه باشد که نشان دهنده پایداری است.

حالت جوشکاری

حالت جوشکاری الکترود1118K به دو صورت افقی و تخت می باشد.

 

فرمول شیمیایی فلز جوش الکترود 1118K

Si MN C
0.4 0.8 0.08

 

مشخصاتی که باید در خرید الکترود 1118K در نظر داشته باشیم:

 • چقرمگی بالا با حدود 155درصد جابجایی
 • راه اندازی مجدد بسیار راحت و آسان دارد.
 • در پایان، محل جوش منظم، تمیز و بدون بریدگی در محل جوش است.
 • پاشش کم و سرباره  به راحتی انجام می شود.
 • توجه به انطباق نوع فلز با الکترود

ویژگی و کاربرد الکترود 1118K:

 1. از نظر قطر بسیار متفاوت است می توان شدت جریان عبوری را نسبت به قطر تغییر دهیم.
 2. قوس پایدار و متمرکز
 3. جوش آن به جهت آزمایش های رادیوگرافی از کیفیت بالایی برخوردار می باشد.
 4. حالت اکسیژن زدایی دارد.

توصیه های ایمنی الکترود 1118K:

 • 1- در جوشکاری به دلیل وجود اشعه جوشکاری با الکترود  احتمال آسیب رسیدن به چشم و همچنین سوختگی پوست وجود دارد.
 • 2- برای خارج شدن دود و گاز از محیط جوشکاری باید از وسایل تهویه مناسب استفاده شود.
 • 3- از تماس با قسمت های الکتریکی به جد خودداری شود.
 • 4- به نکات ایمنی گفته شده از طرف سازمان باید توجه کرد.

دستور العمل های  شرکت تولید کننده محصول و اطلاعات مربوط به ایمنی مواد و همچنین دستورالعمل های حفاظت و ایمنی کارفرمای را باید رعایت کرد.

برای خرید این الکترود از وبسایت ایلیا صنعت از اینجا اقدام نمایید

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *