معرفی الکترود 1284N و کاربرد های آن در جوشکاری

شما به کمک الکترود میت وانید سخت ترین جوشکاری ها را به راحتی انجام دهید.
وجود انواع الکترود من جمله الکترود 1284N در جوشکاری یک نیاز ضروری بوده و نمی توان از آن چشم پوشی نمود. جوشکاری ها از نظر سختی کار متفاوت هستند. گاها ممکن است شما بخواهید یک سطح وسیعی از دو فلز را در یک شکل ساده همانند دایره به هم جوش بدهید. برای این کار درد سر نخواهید داشت. اما ممکن است عملیات جوش در زاویه بوده و یا این که شما نتوانید به راحتی دست خود را برای جوشکاری حرکت دهید. در این صورت می توانید به سراغ الکترود بروید.
الکترودها می توانند جریان برق را از خود عبور دهند در نتیجه بر روی آن ها یک پوشش وجود دارد که هم از فلزهای موجود در داخل الکترود محافظت می کند و هم این که عایق بوده و بدن شما را در برابر جریان، محافظت می کند. انواع مختلفی از الکترود همانند این الکترود وجود دارد که هر کدام بر حسب اندازه و نوع فلزهایی که داخل آن ها وجود دارد، کارایی خاص خود را داشته و لازم است که قبل از خرید، از ویژگی های هر کدام آگاهی داشته باشید. با توجه به ضرورت این موضوع، در این مقاله به بررسی الکترود 1284N خواهیم پرداخت.

کاربرد و ویژگی های الکترود 1284N:

 • 1- الکترود 1284N یک نوع الکترود قلیایی است. به این معناست که پوشش این نوع الکترودها قلیایی بوده و در داخل آن ترکیباتی همانند فلورید کلسیم، کربنات کلسیم و کربنات منیزیم وجود دارد. این قبیل الکترودها به وفور در جوشکاری مورد استفاده قرار می گیرند. لازم است بدانید با توجه به این که الکترودهای قلیایی همانند این الکترود نیازی به رطوبت برای پایداری ندارند در نتیجه کمترین احتمال ترک خوردگی وجود خواهد داشت.
 • 2- لازم به ذکر است که الکترود 1284N خاصیت اکسیژن زدایی دارد در نتیجه زمانی که برای جوشکاری مورد استفاده قرار می گیرد، اکسیژن موجود در فلز جوش را هم کم خواهد کرد.
 • 3- شما می توانید از الکترود 1284N برای جوشکاری در فولادهای ریز استفاده کنید. این قبیل فولادها در لوله، دیگ، مخازن تحت فشار و… به کار می روند.
 • 4- آنچه که لازم است در مورد این الکترود بدانید اسن است که فلز آن چقرمگی بالایی دارد و کمترین میزان هیدروژن داخل آن به کار رفته است.
 • 5- با توجه به این که الکترود 1284N از یک قوس پایدار برخوردار است در نتیجه این امکان را فراهم می کند که جوشکاری در قسمت های سخت، به راحتی انجام گیرد.
 • 6- آزمایشات مختلفی برای تعیین کیفیت جوش اعمال شده توسط الکترودها وجود دارد. این آزمایش ها نشان داده است که اگر شما برای جوشکاری خود از الکترود 1284N استفاده کنید، کیفیت جوش از نظ ظاهری و استحکام، بالا خواهد بود.
 • 7- با توجه به تنوعی که در اندازه و وزن الکترود 1284N وجود دارد لذا قبل از خرید حتما نیاز و موارد استفاده از الکترود را مشخص کنید.

خواص و کاربرد الکترود 1284N:

الکترود 1284N، الکترودی قلیایی است که برای جوشکاری استفاده می شود و در مخزن های تحت فشار، دیگ ها، لوله‌ها، اسکلتهای فولادی و صنعت سدسازی وکشتی‌سازی کاربرد دارد، در بازار جهانی با کد استاندارد E8018-G شناخته می شود. الکترود از یک فلز یا مواد دیگر ساخته شده است که به کمک یک منبع تغذیه یا انرژی برای ایجاد جریان الکتریکی استفاده می شود. در داخل پوشش آن عناصری مثل فلورید کلسیم، کربنات کلسیم و کربنات منیزیم موجود است. این الکترود برای پایداری نیازی به رطوبت ندارد به همین جهت کمترین احتمال ترک خوردگی و شکستگی را دارد. در هنگام استفاده باید از الکترود خشک استفاده شود. در صورت خشک کردن دوباره باید بین 350 تا 400 درجه سانتی گراد و به مدت 2 ساعت قرار گیرد.

فرمول شیمیایی  و مقدار درصد فلز جوش خالص الکترود 1284N:

Ni Si MN C
0.90 0.40 1.60 0.07

 

مشخصاتی که باید در خرید الکترود 1284N در نظر داشته باشیم:

 • ترکیب فلز جوش(الکترودی انتخاب کنیم که قابلیت جوش با انواع مختلف چدن را داشته باشد)
 • نوع جوشکاری(باید حالت های مختلف جوشکاری را بشناسیم)
 • عمق نفوذ جوش(بسته به نوع جوشکاری متفاوت است)
 • اهمیت تاثیر اتصالات جوش(جوشکاری اسکلت یک ساختمان است یا گاز لوله و غیره)

ویژگی و کاربرد الکترود1284N:

 1. فلز جوش الکترود 1284N دارای چقرمگی یا سختی بالایی است.
 2. کمترین مقدار هیدروژن را دارا می باشد.
 3. قوس پایدار و متمرکز
 4. جوش آن به جهت آزمایش های رادیوگرافی از کیفیت بالایی برخوردار می باشد.
 5. حالت اکسیژن زدایی دارد.

توصیه های ایمنی این الکترود:

 • 1- در جوشکاری به دلیل وجود اشعه جوشکاری با الکترود  احتمال آسیب رسیدن به چشم و همچنین سوختگی پوست وجود دارد.
 • 2- برای خارج شدن دود و گاز از محیط جوشکاری باید از وسایل تهویه مناسب استفاده شود.
 • 3- از تماس با قسمت های الکتریکی به جد خودداری شود.

دستور العمل های  شرکت تولید کننده محصول و اطلاعات مربوط به ایمنی مواد و همچنین دستورالعمل های حفاظت و ایمنی کارفرمای را باید رعایت کرد.
نکته دیگری که در حین کار باید رعایت کنیم فاصله الکترود نسبت به سطح کار می باشد که اگر زیاد باشد باعث ایجاد جرقه و پخش آن به اطراف می شود.

 

برای خرید این محصول از سایت ایلیا صنعت از اینجا اقدام نمایید

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *