معرفی الکترود 7018 و کاربرد های این الکترود

معرفی الکترود 7018 و کاربرد های آن

معرفی الکترود 7018 و کاربرد های این الکترود

الکترود 7018 یکی از انواع الکترود­های کم هیدروژن بوده که جزء پرمصرف ترین الکترودها در صنعت می باشد. به دلیل اینکه الکترود E7018 کم هیدروژن است، در تمام حالت های جوشکاری جریان متناوب و جریان مستقیم کاربرد دارد. . بیشترین کاربرد الکترود E7018 در جوشکاری فولادهای کم آلیاژ با مقاومت بالا که به اختصار HSLA نامیده می شود، است.

–        الکترود 7018

الکترود E7018 یکی از انواع الکترود­های کم هیدروژن بوده که جزء پرمصرف ترین الکترودها در صنعت می باشد. به دلیل اینکه الکترود E7018 کم هیدروژن است، در تمام حالت های جوشکاری جریان متناوب و جریان مستقیم کاربرد دارد. الکترود E7018 در پوشش خود دارای 25 الی 40% پودر آهن است که ویژگی های مطلوبی را به این الکترود می بخشد؛ از جمله ایجاد جوش های یکنواخت و سالم روی فولادهایی که سخت جوش، پر گوگرد و پر کربن هستند. بیشترین کاربرد الکترود E7018 در جوشکاری فولادهای کم آلیاژ با مقاومت بالا که به اختصار HSLA نامیده می شود، است. صنعتگران برای جوشکاری سازه های فولادی دو الکترود را انتخاب می کنند؛ الکترود E7018 و الکترود E6010 .

–        الکترود E6010

کاربرد الکترود E6010  در جوشکاری مستقیم قطب معکوس برای جوش عمودی و سقفی و همینطور برای جوش دادن ورق های فلزی نازک بوده و جوش های عمیق ایجاد می کند. امروزه صنعتگران از این الکترود برای فولاد های نرم و ورق های گالوانیزه استفاده می کنند. همچنین این الکترود به دلیل داشتن قابلیت نرمی فلز جوش و نفوذ عمیق، برای جوشکاری موقت اتصالات، بسیار مناسب است. الکترود E6010  دارای پوشش سلولزی بوده به همین دلیل نیاز به حدودا 3% رطوبت دارد؛ زیرا اگر بیش از اندازه خشک شود، مواد آلی آن سوخته، ولتاژ قوس کاهش یافته و جوش نامرغوبی به جای می ماند.

حتما بخوانید  آشنایی با الکترود برش و شیارزنی

–        ویژگی های الکترود 7018

الکترود E7018 یک الکترود قلیایی است که از جمله مزایای آن می توان به ایجاد قوس نرم، نفوذ متوسط و پاشش کم آن اشاره کرد. جوش به جای مانده از این الکترود بدون ترک و یکنواخت بوده و ظاهری تمیز و بدون بریدگی دارد. الکترود E7018 برای جوشکاری فولاد های کم آلیاژ و برای سازه های با استحکام بالا مناسب است. آزمایشات رادیوگرافی که روی این جوش انجام شده است، نشانده کیفیت بسیار بالای آن می باشد. الکترود E7018 در گروه H8 قرار دارد.  لازم است که برای گرفتن نتایج مطلوب، قبل از جوشکاری، الکترود در دمای 300 الی 350 درجه سانتی گراد به مدت یک الی دو ساعت خشک شود.

 

–        خشک کردن الکترود 7018

عمل خشک کردن الکترود E7018 و سایر الکترودهایی که قبل از مصرف نیاز به خشک شدن دارند، در کوره های مخصوصی که دارای قفسه است، صورت می­گیرد. بدین صورت که الکترودها در قفسه ها چیده شده، زمان و میزان درجه حرارت مورد نیاز که در کاتالوگ الکترود، طبق نظر سازنده، ذکر شده است، تنظیم می شود. سپس درب کوره بسته شده و اجازه می دهیم تا الکترودها خشک شده و سپس از آنها برای جوشکاری استفاده می کنیم.

الکترود 7018

در صنایعی که حجم کار کمتری دارند و مناطقی که رطوبت هوا زیاد است، از کوره های کوچک دستی استفاده می شود که به راحتی قابل استفاده برای جوشکار است. به این دستگاه ها Oven گفته می شود. قابل ذکر است که پس از خروج الکترود از Oven باید سریع مورد استفاده قرار گیرد تا رطوبت جذب الکترود نشود.

حتما بخوانید  الکترود روتیلی

الکترود های قلیایی را باید در جایی نگهداری کرد که دمای آن 15 درجه سانتی گراد و میزان رطوبت هوا 40% باشد. لذا باید الکترودها را به اندازه مصرف از انبار بیرون آورده و خشک نماییم. چنانچه الکترودی بیش از اندازه در معرض رطوبت بوده باشد، یا از تاریخ انقضای آن گذشته باشد، و یا به طور منظم و اصولی انبار نشوند، چنانچه اگر اقدام به خشک کردن آنها شود، باز هم قابل استفاده نبوده و مغز و پودر فلزی داخل پوشش زنگ زده اند.

در آخر:

همانطور که گفته شد، الکترود E7018 از نوع الکترودهای قلیایی است. پوشش این نوع الکترودها از جنس CaCo3، Mgo و CaO است که با مقداری فلورید کلسیم ترکیب شده که از تجزیه کربنات گاز Co2 جلوگیری می کند. دلیل اینکه الکترود E7018 را الکترود کم هیدروژن نیز می نامند، این است که در ساخت پوشش الکترود از سلولز استفاده نشده و جوش حاصل از الکترود دارای حداقل هیدروژن است. به همین دلیل به آن الکترود کم هیدروژن گفته می شود.

بیشترین کاربرد الکترود E7018 در زمینه جوشکاری فولاد کم آلیاژی که به ترک زیر خط جوش و منطقه مجاور جوش حساس هستند، است. همچنین در جوشکاری قطعات ضخیم فولادی که درصد کربن بالایی دارند، این الکترود بهترین گزینه است.

جوش حاصل از الکترود E7018 دارای مقاومت بالایی است و نسبت به ضربه مقاوم است.

 

برای خرید این الکترود از سایت ایلیا صنعت از اینجا اقدام نمایید

برای دیدن اسن محصول از شرکت صنعتی آما اینجا کلیک کنید

2 دیدگاه برای “معرفی الکترود 7018 و کاربرد های این الکترود

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خوش آمدید

نام و نام خانوادگی

شماره تلفن

ایمیل

برای اطلاع از قیمت ها و تخفیف های سایت ایلیا صنعت ایمل و تلفن خود را وارد نمایید