انواع الکترود با جایگزینی زیاد و کاربرد های آن

الکترود با جایگزینی زیاد به زبان ساده معرفی الکترودهای پوشش‌دار است که در پوشش آن‌ها به میزان زیادی پودر آهن به‌منظور افزایش نرخ پرکنندگی و رسوب اضافه‌شده است. این الکترودها در طی فرایند جوشکاری الکترود دستی به نام SMAW برای جوشکاری سازه‌های عظیم فلزی به‌کاربرده می‌شوند تا شیارهای بزرگ آنان را بپوشانند.
الکترود با جایگزینی زیاد به زبان ساده معرف الکترودهای پوشش‌دار است که در پوشش آن‌ها به میزان زیادی پودر آهن به‌منظور افزایش نرخ پرکنندگی و رسوب اضافه‌شده است. این الکترودها در طی فرایند جوشکاری الکترود دستی پوشش­دار به نام SMAW برای جوشکاری سازه‌های عظیم فلزی به‌کاربرده می‌شوند تا شیارهای بزرگ آنان را بپوشانند. مزایای جوشکاری با الکترود با جایگزینی زیاد به‌طور خلاصه؛ آسان بودن جوشکاری، پاشش کم و جدا شدن راحت سرباره است.

ویژگی­های این الکترود :

الکترود با جایگزینی زیاد بدون داشتن تعریفی درست از ویژگی‌های الکترودهای پوشش‌دار و مزایا آن نمی‌تواند به‌خوبی تشریح شود
الکترودها شامل مفتول فلزی در هسته هستند که به‌وسیله روکشی پوشیده می‌شوند، این پوشش از پودر جوش است و وظایف زیر را به عهده دارد؛

 • پودر جوش به همراه هسته فلزی الکترود ذوب می‌شود تا گاز و سرباره تولید شود و حوضچه مذاب و قوس به‌وسیله این گاز و سرباره محافظت می‌گردد.
 • فلاکس سطح کار را تمیز می‌کند.
 • با اضافه کردن عناصری به جوش، فلزمذاب را از اکسید شدن نجات می‌دهد و برخی از خواص مکانیکی جوش را بهتر می‌کند.
 • به تشکیل سرباره جوش کمک می‌کند و برداشت آن را راحت‌تر می‌کند. قوس بدین ترتیب پایدار باقی می‌ماند.
 • از اضافه شدن گازهای ازن به حوضچه مذاب جلوگیری می‌کند.
 • پودر محافظ دارای آهن نرخ رسوب‌گذاری فلز جوش را افزایش می‌دهد.

درنهایت بعد از انجماد سرباره را جدا می‌کنند.

ساخت الکترود با جایگزینی زیاد:

الکترود با جایگزینی زیاد را با بررسی جنس پوشش‌ها در الکترودهای مختلف می‌تواند به‌خوبی معرفی گردد که دلیل آن را در ادامه خواهید دید.

 • الکترود با پوشش سلولزی که نفوذ جوش و سرعت تشکیل سربار را زیاد می­کند و بیشتر در جوشکاری با جریان مستقیم به کار می‌رود.
 • الکترود روتیلی دی‌اکسید تیتانیوم دارد و محافظت از حوضچه بالا با آن زیاد است. برای فولادهای کم‌کربن استفاده‌شده و خواص مکانیکی جوش را بهبود می‌بخشد. البته برای بهبود عملکرد با سلولز مخلوط می‌شود.
 • الکترود اسیدی اکسید منگنز، اکسید آهن و سیلیکات را در پوشش خود دارد. جوش این الکترودها استحکام کمی به خاطر مقدار اکسیژن بالا دارد، البته با کمک دی اکسیدکننده‌ها می‌توان خواص مکانیکی خوبی در جوش را انتظار داشت.
 • الکترودهای قلیایی که حاوی کربنات کلسیم، فلوراید کلسیم و کربنات منیزیم است. الکترودهای قلیایی قبل از مصرف دوباره پخته می‌شود این الکترودها در شرایط خشک نگهداری می‌شوند. جوش‌ها با استفاده از الکترود قلیایی کیفیت خوبی داشته و از ترک‌خوردگی آن­ها جلوگیری می‌شود. جوشکاری فولادها با مقاومت بالا، فولادهای کم‌کربن و آلیاژهای سبک با این الکترود انجام می‌شود.

شما اگر به همه پوشش‌های الکترودهای بالا پودر آهن اضافه نمایید سبب افزایش خاصیت نرخ رسوب آن‌ها می­گردد تا شما جوش پرسرعتی داشته باشید، حالا الکترود با جایگزینی زیاد دارید.
پودر آهن هادی خوبی برای عبور جریان است و وقتی از آن در پوشش الکترودها استفاده می‌شود ضخامت محافظ را افزایش می‌دهد و کمک می‌کند عرض قوس بیشتر شود، با پهن‌تر شدن قوس، رسوب بیشتر و کم‌عمق‌تری را در سطح مشاهده می‌کنید، درنهایت شما پاس جوش عریض‌تری رادارید. همچنین قابل‌ذکر است؛

 • با این الکترود قوس پایدارتر می‌باشد.
 • بازدهی با الکترود با جایگزینی زیاد بیشتر است.
 • در مکان‌هایی که قدرت مانور جوشکاری کم است و زاویه تنگ است انعطاف‌پذیری خوبی نشان می‌دهد.
 • پوشش این الکترودها به علت وجود پودر آهن رسانایی خوبی است به همین دلیل عبور جریان سبب کاهش اتصال کوتاه بین سطح و الکترود شده، پاشش و جرقه کم می‌شود.
 • سطح گرده جوش با کمک آن صاف خواهد بود.
 • حوضچه جوش بزرگ‌تری نسبت به بقیه الکترودها دارد.
 • بروز  Under Cut یا بریدگی در کناره در جوشکاری کمتر می‌شود.

بهترین الکترود با جایگزینی زیاد:

این نوع الکترود همان‌طور که در قسمت بالا ذکر گردید با همه الکترودها انجام­پذیر می‌باشد؛ اما مهم‌ترین الکترود حاوی پودر آهن، الکترود قلیایی است که حدود 50 درصد پودر آهن به پوشش آن اضافه می‌شود. پودر آهن همراه بامغز الکترود ذوب‌شده وارد حوضچه مذاب می‌شود؛ کارایی الکترود قلیایی با پودر آهن بدین ترتیب حدود 15 تا 30 درصد افزایش می‌یابد.
البته روتیل هم با پودر آهن ترکیب می‌شود که انعطاف‌پذیری ترکیب جدید از الکترود اصلی بسیار بیشتر است.
در کلام آخر: این الکترودها باید در مقابل ضربه و دست‌کاری حتی کوچک محافظت گردند، زیرا استفاده از الکترود با جایگزینی زیاد آسیب­دیده سبب عیوب جوش مانند عدم نفوذ و تخلخل می‌شود.

 

برای خرید این نوع از الکترود ها در سایت ایلیا صنعت اینجا کلیک کنید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *