با تفاوت جوش آرگون و co2  آشنا شوید.

برای درک تفاوت جوش آرگون و co2  در ابتدا باید مفهوم هریک را به درستی درک کرد تا به تفاوت های  آن پی برد. جوش آرگون یا همان تیگ یکی از رایج ترین انواع جوشکاری در این صنعت می باشد . در جوش آرگون برای ایجاد قوس الکتریکی از تنگستن استفاده می کنند و خوب است که بدانید برای هر فلز از یک تنگستن مخصوص استفاده می شود.
استفاده از تنگستن از جمله تفاوت این دو جوش می باشد . در این نوع جوشکاری از تنگستن به عنوان یک الکترود غیر مصرفی برای ایجاد قوس الکتریکی استفاده می شود. و از گاز آرگون به عنوان گاز خنثی برای محافظت از محل جوش بهره برده می شود.  علت استفاده از تنگستن  در جوشکاری آرگون ،دمای ذوب بالای آن است.
در جوش co2   و یا همان میگ، جوشکاری با استفاده از یک گاز محافظ  مانند دی اکسید کربن انجام می شود.  استفاده از جوش CO2 ارزان تر از انواع دیگر می باشد و دارای خاصیت حفاظتی بسیار خوبی می باشد . در این روش میزان جرقه هنگام جوشکاری بسیار کم است . در این نوع جوشکاری به علت تغذیه دائم سیم جوش برای تعویض الکترود زمانی صرف نمی شود .  با استفاده از جوش co2  می توان مواد مختلفی را با ضخامت های متفاوت  بهم جوش داد.
تفاوت جوش آرگون و CO2  در نوع گازی است که برا ی محافظت از محل جوش استفاده می شود. یادگیری جوش میگ بسیار ساده تر از جوش آرگون است .

از تفاوت جوش آرگون و co2  چه می دانید؟

تفاوت جوش آرگون و co2  در ابتدا به نام آن ها مربوط می شود. همانطور که گفته شد جوش آرگون به جوش تیگ مشهور است. در این جوش برای جوشکاری از تنگستن و گاز های خنثی استفاده می کنند از این رو به آن تیگ می گویند. اما در جوش co2  از نام فلز و گاز های خنثی برای نامگذاری آن استفاده می شود .
یکی از موارد  تفاوت جوش آرگون و co2  در سرعت آنها می باشد. سرعت جوش co2  بیشتر از سرعت جوشکاری تیگ و یا همان جوش آرگون است.
ضخامت جوشکاری یکی دیگر از تفاوت های این جوش ها می باشد.در جوش تیگ ضخامت جوش حداکثر به پنج میلیمتر می رسد اما در در جوش میگ این ضخامت تا چهل میلیمتر نیز میرسد.
تفاوت جوش آرگون و co2  در استفاده از سیم جوش نیز مشهود است. در جوش تیگ استفاده از سیم جوش اجباری نیست اما در جوشکاری co2  باید از سیم جوش  استفاده کرد.
در جوشکاری آرگون از جریان برق AC  و DC  می توان استفاده کرد اما در جوشکاری CO2  تنها از جریان DC  با قطب معکوس بهره برده می شود .
تفاوت این دو را می توان در مصرف الکترود نیز یافت. در جوش آرگون الکترود تنگستن مصرف نمی شود اما  جوش CO2 به الکترود مصرف شدنی نیاز مند است .
از جوش تیگ برای جوشکاری قطعاتی مانند جعبه ابزار، جوش لوله و یا سینک ظرفشویی استفاده می شود . اما جوش میگ را می توانید برای فلز های مختلف با ضخامت های متفاوت بکار ببرید .
در جوشکاری آرگون از هوای  محیط  به عنوان گاز محافظ برای جداسازی منطقه ی جوش استفاده می شود، اما در جوش CO2  محل جوشکاری با استفاده از گاز های خنثی که با فلز ترکیب نمی شوند، این کار صورت می گیرد.
دیگر تفاوت بین جوش آرگون و CO2  در این است که در جوش تیگ  سیم جوش با سرعت کم و دستی تامین می شود اما در جوش CO2  این کار توسط دستگاه و به صورت مداوم انجام می شود. به همین دلیل است که در جوشکاری CO2  یک صدای ممتد و زنبوری شنیده می شود و در طی جوشکاری این صدا نباید قطع و وصل شود .
در جوش آرگون ، تنگستن نقش الکترود مصرف نشدنی را بر عهده می گیرد، اما در جوش میگ سیم جوشکاری به عنوان الکترود اول محسوب می شود و فلز محل جوش به عنوان الکترود دوم محسوب می شود.

برای خرید الکترود جوشکاری کلیک کنید

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *