تجهیزات جوشکاری CO2 را بهتر بشناسیم.

یکی از تجهیزات جوشکاری CO2تورچ می باشد. تورچ در آمپرهای مختلف برای انواع جوشکاری  های سبک و نیمه سنگین تولید می شود. در جوشکاری قطعات فولادی با ضخامت های مختلف از تورچ های co2  استفاده می شود.
برای شناخت تجهیزات جوشکاری CO2 باید اطلاعاتی راجع به جوشکاری co2  ،  انواع دستگاهای جوش و تورچ co2   را داشته باشیم . تورچ های  co2  یکی از تجهیزات جوشکاری با گاز دی اکسید کربن می باشند که خود دارای قطعات  و اجزای مختلفی می باشد. در ساخت این قطعات  از جنس هاس ویژه استفاده می کنند تا توانایی کسب استاندارد را داشته باشند.
دستگاه های جوش نیز یکی از مهمترین تجهیزات جوشکاری CO2 به شمار می آیند، که دارای انواع مختلفی هستند اما نوع اینورتری آن جایگاه ویژه ایی در بین فعالان این عرصه دارد.
استفاده از جوشکاری co 2  از دیر باز مورد توجه جوشکاران بوده است. دی اکسید کربن جزء ارزان ترین  گازهایی است که در روش قوس الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرد. با استفاده از جوشکاری co2  می توانید یک جوش یکنواخت را در محل مورد نظر بوجود آورید. جوشکاری co2  پس از جوشکاری مقاومتی از بهترین انواع جوش به حساب می آید. یکی از ویژگی های جوشکاری co2  این است که حوضچه ی مذاب و قوس الکتریکی باید در معرض دید جوشکار قرار گیرد.

تجهیزات جوشکاری CO2و انواع تورچ

یکی از تجهیزات جوشکاری CO2تورچ می باشد. تورچ در آمپر های مختلف برای انواع جوشکاری  های سبک و نیمه سنگین   تولید می شود. در جوشکاری قطعات فولادی با ضخامت های  مختلف از تورچ های co2  استفاده می شود.
قطعات تورچ های co2  شامل این موارد میتواند باشد.: روکش، کابل قدرت، فنر، آداپتور، دسته ، گردنه، نازل، گاز پخش کن و شعله پوش. برای اینکه استفاده از لوازم تورچ در زمان جوشکاری با حداقل خطر مواجه شود، تولید کنندگان سعی می کنند تا قطعات فلزی تورچ را از فلز برنج تولید کنند و در تولید شلنگ و کابل از بهترین مواد بهره ببرند تا استاندارد های  تجهیزات جوشکاری CO2  را رعایت کنند.

ساختار تجهیزات جوشکاری CO2 و تورچ:

در ساخت و طراحی دسته تورچ co2   سعی می شود از  پلی آمید الیاف دار استفاده شود  تا در برابر ضربه و حرارت از خود مقاومت نشان دهد همچنین بتوان از آن مدت زمان طولانی با آمپر بالا استفاده شود. در طراحی تورچ های co2   سعی می شود، دسته  به لحاظ فیزیکی به گونه ایی طراحی شود تا امکان جوشکاری های پیچیده به وسیله ی آن فراهم آید.  کابل تورچ co2   را نیز در متراژ های متفاوت تولید می کنند تا استفاده از آن در شرایط مختلف فراهم آید. معمول طول کابل تورچ co2  بین 4 تا 12 متر طراحی و ساخته می شود.
در تجهیزات تورچ co2  کلید اتصالات الکتریکی طراحی می شود. این اتصالات باعث میشود تا دستگاه این توانایی را پیدا کند تا با قدرت بیشتری آب را در قطعات تورچ به گردش در آورد و در نتیجه  باعث خنکی آن شود.

تورچ های co2  را می توان در انواع زیر یافت :

  • تورچ MAXI4000 سه متری و چهار متری
  • تورچ MB501 سه متری و چهار متری
  • تورچ MB36 سه متری و چهار متری
  • تورچ MB25 سه متری و چهار متری
  • تورچ MB15 سه متری و چهار متری

یکی دیگر از تجهیزات جوشکاری CO2 دستگاه جوش می باشد. در واقع دستگاه جوش از مهمترین ابزار آلات جوشکاری به حساب می آید . یکی از پرکاربردترین تجهیزات جوشکاری CO2 استفاده از دستگاه جوش اینورتری می باشد. این نوع از دستگاه های جوش دارای وزن کمی می باشند از این رو جا به جایی آنها بسیار ساده تر از انواع دیگر است ، علاوه براین استفاده از این نوع دستگاها باعث میشود تا جوش از کیفیت بهتر و مناسب تری برخوردار است . یکی از مزیت های دستگاه جوش اینورتری این است  که برای راه اندازی آن نیازی نیست تا از برق سه فاز استفاده کنید دستگاه جوش اینورتری به سادگی با برق خانگی شروع به کار می کند.

یکی دیگر از انواع دستگاه های جوش ، دستگاه ترانسفورماتور می باشد که برای جوشکاری های طولانی مدت از آن استفاده می شود. برای تامین انرژی مورد نیاز این دستگاه  باید ولتاژ برق خانگی را برای  راه اندازی آن تبدیل کنند.
دستگاه جوش رکتی از دیگر دستگاه های جوش می باشد که به لحاظ عملکرد بسیار شبیه دستگاه های ترانسفورماتوری هستند اما مهمترین مزیت آن این است که می توانید آن را حمل کنید.

 

برای خرید الکترود جوشکاری کلیک کنید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *