الکترود 6013 و کاربرد های آن

خرید الکترود e6013

الکترود یک میله رسانا است که جریان برق از آن عبور می کند و دو نوع می باشد الکترود های که در طی عملیات جوشکاری مصرف می شوند و حفرات یا شیار بین قطعات را پر می کنند که به این الکترود ها که در هنگام جوش ذوب می شوند، الکترود ذوب شونده می گویند مثل، الکترود 6013 و نوع دیگر از الکترود ها در هنگام جوش از بین نمی روند یا به اصطلاح مصرف یا ذوب نمی شوند که به آنها الکترود غیر ذوب شونده می گویند.

[irp posts=”712″ name=”انواع الکترود”]

الکترود های ذوب شونده

چند گروه می باشند، الکترود هایی که دارای روپوش هستند، الکترود های بدون پوشش و الکترود های توپودری، الکترود های روپوش دار از یک مغزی فلزی که ممکن است از آلیاژ های مختلفی تشکیل شود و یک پوشش که بر روی مغزی قرار می گیرد تشکیل شده اند و جنس روپوش الکترود ممکن است از عناصر مختلفی مثل، سدیم، سلولز، پتاسیم، پودر آهن و غیره تشکیل شود.

تفاوت الکترود های پوشش دار و بدون پوشش

شاید با خود فکر کنید جنس روپوش الکترود چه تاثیری در جوش دو قطعه دارد؟ در گذشته در هنگام جوشکاری از الکترود های بدون روپوش استفاده می کردند اما نتیجه جوش چندان مطلوب نبود چرا که در هنگام جوش اکسیژن یا گاز های موجود در اتمسفر با استخر جوش وارد واکنش می شدند و در نتیجه جوش ترد و شکننده می شد یا برای جلوگیری و محافظت از جوش، مجبور بودند در هنگام جوشکاری منطقه جوش را با گاز بپوشانند تا از ورود گاز های اتمسفر به جوش جلوگیری کنند که هزینه بر و زمان بر بود.
اما طی سال های اخیر تولید کنندگان برای جلوگیری و محافظت از جوش در هنگام جوشکاری، الکترود های ساختند که دارای یک نوع پوشش می باشد مثل الکترود 6013 و این پوشش بعد از حرارت دیدن می سوزد و گاز ها یا موادی ترشح می کند که باعث محافظت جوش در هنگام عملیات جوشکاری می شود، که به آنها الکترود پوشش دار می گویند.

الکترود 6013

الکترود 6013 یکی از الکترود های ذوب شونده و رایج در صنعت جوشکاری می باشد و معمولا الکترود 6013 در خیلی از پروژه های جوشکاری استفاده می شود و یکی از الکترود های پوشش دار می باشد که به صورت الکترود 6013E هم نشان داده می شود این الکترود از روپوش تیتان- پتاسیم تشکیل شده است و قابلیت جوشکاری در تمام قابلیت های جوش را دارد

معرفی الکترود 6013

الکترود 6013 یکی از پرکاربردترین الکترودهای ذوب شونده در صنعت جوشکاری است و عموما در اکثر پروژه های جوشکاری به کار می رود. این الکترود در واقع نوعی الکترود پوشش دار است که به صورت الکترود 6013E  هم عنوان می شود. نکته شایان ذکر این است که الکترود 6013 دارای روپوش تیتان- پتاسیم بوده و قابلیت جوشکاری در تمام زمینه های جوش را دارد.

مزایای الکترود های پوشش دار

جنس روپوش الکترود تاثیر به سزایی در جوش دو قطعه به یکدیگر دارد. در قدیم از الکترودهای بدون روپوش برای جوشکاری بهره می گرفتند؛ اما پس از جوشکاری نتیجه ی مطلوبی حاصل نمی شد زیرا به هنگام جوش، اکسیژن و سایر گاز های موجود در اتمسفر با استخر جوش واکنش می دادند و چنین واکنش هایی موجب می شد که جوش شکننده و ترد باشد.
از این رو جوشکاران مجبور بودند که به جهت جلوگیری از شکنندگی و حفاظت از جوش، منطقه مورد نظر را با گاز پوشش دهند تا از واکنش گازهای اتمسفر با جوش جلوگیری نمایند که این کار نیز به شدت موجب اتلاف وقت و هزینه بود؛ اما در چند سال اخیر تولید کنندگان راه چاره ای یافته اند و جهت محافظت از جوش الکترود های پوشش دار را ساخته اند. به عنوان مثال الکترود 6013 از باکیفیت ترین الکترودهای پوشش دار است. پوشش مذکور پس از حرارت دیدن می سوزد و گازهایی آزاد می کند که موجب محافظت از جوش موقع جوشکاری می شود.

انجام عملیات جوشکاری با الکترود پوشش دار 6013

می توان گفت الکترود 6013 یکی از رایج ترین و مرغوب ترین نمونه از الکترود های پوشش دار موجود در بازار است. عموما این الکترود را در پروژه های متعددی به کار می برند، چرا که خواص فیزیکی بسیار مناسب و مطلوبی دارد. جوش ایجاد شده توسط الکترود 6013 عمدتا دارای سطح صاف و مستحکم و مقاوم می باشد. از این رو برای افرادی که می خواهند الکترودی با کیفیت و مزایای فراوان خریداری کنند، الکترود 6013 می تواند انتخاب مناسب و به جایی باشد.
مقاومت کششی جوش ایجاد شده به وسیله الکترود 6013 شصت هزار PSI است‌ این امر سبب شده است که درصد رضایت جوشکاران از مقاومت جوش نیز بسیار افزایش یابد و این الکترود نیاز بسیاری از صنایع را رفع نماید. چرا که عمده مزایایی که می توان از یک الکترود انتظار داشت، به وسیله الکترود 6013 حاصل می گردد؛ و به همین دلیل اکثر تولید کنندگان الکترود، بیشترین درصد تولید خود را به الکترود 6013 اختصاص می دهند. چرا که درصد درخواست این الکترود ها در بازار نیز بسیار بالاست و مورد استقبال و توجه صنعت کاران قرار گرفته است.

وضعیت جوشکاری قابل اجرا توسط الکترود 6013

معمولا یکی از ملاک های حائز اهمیت به هنگام خرید الکترود، این است که الکترود مورد نطر در کدام وضعیت ها قابل استفاده است؛ بنابراین هر چه الکترودی در حالت های بیشتری قابل استفاده باشد با استقبال بالایی مواجه خواهد شد. الکترود 6013 قابلیت استفاده در اکثر وضعیت ها را دارد و این موضوع موجب شده که صنعت کاران فراوانی به فکر استفاده از این نوع الکترود در صنایع مختلف باشند؛ زیرا با خرید و استفاده از این الکترود، دیگر نیازی به صرف هزینه برای خرید الکترودی دیگر برای سایر حالت ها نیست.

 

خرید انواع الکترود های جوشکاری

مشخصات الکترود 6013 در سایت آما

 

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *