انتخاب الکترود جوشکاری مناسب

الکترود جوشکاری مناسب کاربرد های زیادی در صنعت ساختمان سازی، لوله کشی، کشتی سازی و غیره دارد و هر قطعاتی که نیاز به وصل کردن و جوش دادن به هم را دارند معمولا از الکترود جوشکاری برای اتصال آنها به هم استفاده می کنند و بر اساس اینکه چه گزینه ای برای چه کاری الکترود جوشکاری مناسب است الکترود ها متفاوت می باشند و طیف گسترده ای را شامل می شوند. پس باید الکترود جوشکاری متناسب با کاری که می خواهید را پیدا کنید.

ویژگی الکترود ها

الکترود های جوشکاری را می توان بر اساس جنس الکترود، ضخامت پوشش و نوع پوشش تقسیم کرد.
و هر کدام از آنها دارای ویژگی های خاصی می باشد که بر اساس کاربردی که دارند در پروژه های مختلفی استفاده می شوند برای مثال الکترود با پوشش اسیدی برای جوش هایی مناسب می باشد که ظاهر جوش مهم و ضروری است و جوش باید تمیز و صاف باشد و سرباره به راحتی از جوش جدا شود و همچنین به سرباره ی حجیم و ضخیم نیاز باشد.
الکترود با پوشش روتیلی الکترود جوشکاری برای پروژه ای است که در هنگام عملیات جوش پاشیدگی و ترشح کم باشد و یک قوس آرام ایجاد کند و سرباره راحت از جوش جدا شود و الکترود به رطوبت حساس نباشد.

انتخاب صحیح الکترود جوشکاری مناسب

برای انتخاب الکترود جوشکاری، برای پروژه یا کار، باید به این نکات مهم توجه کرد، الکترود جوشکاری مناسب  به حالت درز جوش و نوع قطب وابسته است و همچنین به قطر الکترود جوشکاری و همیشه باید به یاد داشته باشید که قطر الکترود جوشکاری باید از ضخامت فلز جوشکاری کمتر باشد، البته بعضی از جوشکاران حرفه ای می توانند با الکترود های بزرگتر از ضخامت فلز جوشکاری هم کار کنند که این کار نیاز به تجربه زیاد دارد و هر کسی از عهده ی این کار بر نمی آید.در غیر این صورت باید دقیقا الکترود جوشکاری مناسب خود را بیابید.
جرقه هایی که در حین جوشکاری ایجاد و به اطراف پخش می شوند دلایل متعددی دارند، دور بودن الکترود نسبت به سطح کار، آمپر بیش از حد، انتخاب اشتباه قطب برای جوشکاری و ایجاد حوزه مغناطیسی به خاطر عدم کنترل صحیح قوس الکتریکی می باشد که با تنظیم درست هر کدام از آنها از پخش جرقه ها در هنگام جوشکاری به اطراف جلوگیری کرده و می توانید از صدمات وارده به خود و دیگران جلوگیری کنید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *