عوامل تعیین کننده قیمت الکترود جوشکاری

قیمت الکترود جوشکاری

قیمت الکترود جوشکاری بسته به نوع برند، نوع بسته بندی، استاندارد و بسته بندی آن متفاوت است. موضوع مهمی که در ارتباط با قیمت الکترود جوشکاری مطرح بوده، استاندارد این کالا است. انجمن جوشکاری آمریکا که به اصطلاح AWS نام دارد، یک موسسه علمی بوده که در زمینه پیشرفت صنعت جوشکاری جهان فعالیت دارد.

قیمت الکترود جوشکاری

قیمت الکترود جوشکاری بسته به نوع برند، نوع بسته بندی، استاندارد و بسته بندی آن متفاوت است. موضوع مهمی که در ارتباط با قیمت الکترود جوشکاری مطرح بوده، استاندارد این کالا است. انجمن جوشکاری آمریکا که به اصطلاح AWS نام دارد، یک موسسه علمی بوده که در زمینه پیشرفت صنعت جوشکاری جهان فعالیت دارد. این موسسه به منظور استاندارد سازی، آموزش انواع روش های جوشکاری، لحیم کاری، برش با قوس الکتریکی و گاز و پوشش دهی حرارتی تاسیس شده است.

 

AWS دستورالعمل های مختلفی برای کنترل کیفی جوشکاری منتشر می کند که برای صنعت جوشکاری در سراسر دنیا مفید واقع شده است. لذا در کشور ما هم استاندارد AWS یکی از معیار های تعیین قیمت الکترود جوشکاری است.

الکترود یک مفتول فلزی یا گرافیتی است که جریان برق از آن عبور کرده و دور آن را پوشش فلاکس در بر گرفته است. محاسبه قطر الکترود از روی قطر مغزی صورت می گیرد. روکش معمولا از آهک، سلولز، آزبست، اکسید سدیم و خاک رس ساخته می شود. الکترود جوشکاری برای اتصال و پرکردن فضای بین دو سطح با کمک جوشکاری، به کار می رود.

ثبات قوس الکتریکی ضمن جوشکاری، توسط پوشش فلاکس احاطه کننده الکترود، تامین می شود. همچنین پوشش فلاکس موجب ایجاد گاز محافظ و شکل گیری سرباره روی سطح جوش برای طولانی تر شدن مدت زمان خنک شدن جوش، می شود.

حتما بخوانید  معرفی الکترود 1006Y و کاربرد های آن در جوشکاری

همانطور که گفته شد، قیمت الکترود جوشکاری به عوامل مختلفی بستگی دارد. یکی از این موارد، جنس مفتول به کار رفته است.

–         انواع مفتول های به کار رفته در ساخت الکترود :

مفتول فولاد زنگ نزن

مفتول فولاد کم کربن

مفتول نیکلی

مفتول آلومینیومی

       انواع ضخامت های پوشش فلاکس به کار رفته در ساخت الکترود جوشکاری

پوشش نازک

پوشش متوسط

پوشش ضخیم

پوشش خیلی ضخیم

در هنگام خرید و بررسی قیمت الکترود جوشکاری ، لازم است که با نام های اختصاری الکترودها که در انتخاب نوع الکترود بسیار مهم است، آشنا شویم. سازمان AWS الکترودها را بر اساس حرف و اعداد طبقه بندی کرده که هر کدام بیانگر ویژگی های آن الکترود است. حرف E بیانگر الکترود است که قبل از یک عدد چهار الی پنج رقمی آورده می شود ( EXXXX). این الکترود در جوشکاری با قوس الکتریکی استفاده می شود. چنانچه الکترود در جوشکاری به روش گاز انجام شود، الکترود به کار رفته در این روش با علامت اختصاری RG نشان داده می شود. 2 الی 3 رقم بعد از حرف انگلیسی نشان دهنده میزان استحکام کششی جوش است. به عنوان مثال در الکترود E100XX، عدد 100 نشان دهنده 100 K.S.I یا 100000P.S.I میزان استحکام کشش جوش است که بر حسب Weded As یا تنش زدایی بیان می شود.

موقعیت های مختلف جوشکاری که الکترود خاص خود را دارد، بر اساس عدد دوم از سمت راست مشخص می شود. مثلا در EXX1X منظور از عدد 1 کارایی این الکترود در همه موقعیت ها می باشد. در مثال دیگر EXX2X الکترودی است که فقط در Flat  و Horizontal  به کار می رود. عدد 3 نیز نشان دهنده تنها حالت Flat  و عدد 4 نشان دهنده جوشکاری در همه موقعیت ها است.

حتما بخوانید  قیمت الکترود جوشکاری چقدر است؟

قیمت الکترود جوشکاری

 

قیمت الکترود جوشکاری از لحاظ ساخت آن متفاوت است. لذا الکترودها از لحاظ ساخت نیز دسته بندی می شوند:

   الکترود انجماد سریع:

این نوع از الکترودها دارای سه ویژگی مهم هستند: ایجاد قوس مقاوم، ایجاد سرباره بسیار کم و طیف گسترده کاربرد آن در صنعت جوشکاری. از انواع الکترود انجماد سریع می توان به E6010 و E6011 اشاره کرد.

   الکترود انجماد پر شده :

این نوع از الکترودها دارای پوشش سنگینی بوده و توانایی خارج کردن سرباره را دارد و دانه هایی با ترکیب یکدست را ایجاد می کند. از این نوع الکترودها می توان به E6013، E6012 و E7014 اشاره کرد.

    الکترود چسبان سریع:

این نوع از الکترودها دارای پوشش سنگینی روی سیم بوده و در آنها نرخ رسوب گذاری بسیار بالا است. پر فروش ترین انواع این الکترودها E6028 و E6027  است.

    الکترود کم هیدروژن :

پوشش فلاکس در این نوع از الکترودها دارای مقادیر اندکی هیدروژن است که برای فولاد پر کربن به کار می رود. از جمله الکترودهای کم هیدروژن می توان به E7018 و E7028 اشاره کرد.

 

 

برای سفارش الکترود جوشکاری اینجا کلیک کنید

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *