الکترود

یک الکترود از یک سیم با هسته فلزی با یک پوشش عایق (شار پوشیده شده ) تشکیل شده است و در جوشکاری، الکترود بین قوس الکتریکی و  قطعه کار قرار می گیرد و با ایجاد حرارت لازم الکترود ذوب شده و مواد پر کننده برای منطقه جوش تامین می شود درنتیجه قطعات به هم متصل می شوند.

[irp posts=”613″ name=”انواع جوشکاری”]

جوشکاری قوس دستی SMAW یا MMAW از الکترود های پوشش داده شده با جریان الکتریکی استفاده می کند تا گرما را بوسیله حرارت تولید کند و همچنین برای تامین مواد پر کننده در منطقه جوش، الکترود های فلزی و کربن به طور عمده در جوشکاری دستی فولادی، آلیاژ فولاد، فولاد های ساختمانی، فولاد مقاوم در برابر حرارت، پوشش (فلز سازی )، چدن و دیگر فلزات مورد استفاده قرار می گیرند.

الکترود های فلزی از سه نوع هستند:

 • الکترود بدون پوشش
 • الکترود پوشش داده شده
 • الکترود سنگین پوشش داده شده

 

 • الکترود بدون پوشش: اگر یک سیم لخت به عنوان الکترود استفاده شود می بینیم که کنترل قوس دشوار است، جریان قوس سرگردان بیش از استخر مذاب است نتیجه این است که جوش به نظر متخلخل و شکننده است، با الکترود های سیم براق، بسیاری از فلز ها بوسیله فرآیند تبخیر تبدیل به بخار می شوند.
 • الکترود پوشش داده شده: الکترود های پوشش دار دارای مزایای فراوانی هستند، الکترود پوشش داده شده یک میله پر کننده کربن است که توسط یک فرم از مواد فلومس پوشیده شده است، ترکیبات پوشش در اطراف یک سیم برای تثبیت قوس و بهبود خواص فلز جوش استفاده می شود.
  مواد در پوشش الکترود برای جوش موضعی عمدتا بوراکس، آمونیاک، گوگرد، سلولز، کاربید کلسیم، دولومیت، روتیل، میکا، خاک رس، سیلکا، دی اکسید منگنز، پودر آهن، فرسایش سیلیکون، سیلیکات سدیم، سیلیکات پتاسیم و غیره است و همه عامل های محافظت کننده هستند.
  مواد پوشش داده شده به سیم الکترود تا حد زیادی قدرت فلز جوش راتعیین می کند، قوس را می توان آسان کنترل کرد و جذب گاز های اتمسفری توسط قوس را به حداقل رساند و از آن محافظت کرد.
  قوس تحت حرارت، ترکیبات شیمیایی در پوشش الکترود نیز واکنش نشان می دهند تا سرباره ایجاد شود که مایع و سبک تر از فلز مذاب است و در سطح سرد می شود و یک پوشش محافظ در برابر اثرات اتمسفری ایجاد می کند.
 • الکترود های سنگین: الکترود های سنگین و یا الکترود های محافظتی برای بدست آوردن یک فلز جوش با کیفیت بالا، قابل مقایسه و حتی بالاتر از فلز اصلی با توجه به خواص مکانیکی است، تولید کنندگان صنعتی انواع مختلفی از الکترود های سنگین پوشش داده شده توسط موسسات تحقیقاتی مختلف و آزمایشگاه های صنعتی را تولید می کنند.

پوشش الکترود های جوشکاری چندین هدف دارد:

 • تسهیل ایجاد و نگهداری قوس
 • محافظت از فلز مذاب از اکسیژن و نیتروژن هوا با تولید یک سپر گاز در اطراف قوس و استخر جوش
 • با یک پودر سرباره روی جوش، میزان خنک سازی کاهش می یابد
 • ارائه وسیله ای برای معرفی عناصر آلیاژی که در سیم هسته ای موجود نیستند.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *