الکترود جوشکاری چیست

به نظر شما الکترود جوشکاری چیست ؟جوشکاری به فرایند اتصال دو قطعه فلزی به یکدیگر گفته می شود. در این فرایند ابزارهای مختلفی باید مورد استفاده قرار بگیرد که یکی از آنها الکترود جوشکاری است. الکترود جوشکاری به صورت کلی در دو نوع با پوشش و بدون پوشش تولید می شود. فلزی که در ساخت این قطعه به کار می رود اکثرا باید با نوع جوش همخوانی داشته باشد. در واقع همانطور که گفتیم فلسفه استفاده از این وسیله اتصال دو قطعه فلزی بهم است و جنس این دو قطعه هر چه که باشد، جنس الکترود هم متناسب با آن انتخاب می شود.
نوع و جنس این قطعه در کیفیت جوش بسیار موثر بوده و می تواند جوش را با کیفیت و تمیز و مستحکم کرده. یا اینکه ظاهر و کیفیت نامناسبی به آن بدهد. عموما جنس این قطعه را از مواد متنوعی نظیر سلولز، اکسید سدیم، آهک و یا آزبست انتخاب می کنند چون استفاده از آن به منظور پر کردن فضای خالی بین دو قطعه فلزی بوده و این فضا باید به نحوه شایسته ای پر شود. کیفیت پر شدن این فضای خالی بسیار مهم است. مثلا در ساخت اسکلت های فلزی ساختمان ها و مجتمع ها از این روش برای اتصال آهن استفاده می کنند و این اتصالات باید آنقدر مستحکم باشد که فرو نریزد.

انواع الکترود جوشکاری

انواع الکترود جوشکاری را بر اساس پوشش مفتول و پوشش فلاکس طبقه بندی می کنند و هر کدام از این دو نوع هم خود به چند دسته مختلف تقسیم می شوند.

انواع الکترود جوشکاری بر اساس پوشش مفتول

این دسته از الکترود جوشکاری به چهار نوع : الکترود با پوشش مفتول فولاد ضد زنگ، الکترود با پوشش مفتول فولاد با درصد کربن کم ، الکترود با پوشش مفتول نیکلی و الکترود با پوشش مفتول آلومینیومی تقسیم می شوند. هر کدام از این موارد برای نوع خاصی از اتصالات مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع الکترود جوشکاری بر اساس پوشش فلاکس

دسته دوم انواع الکترود جوشکاری بر اساس پوشش فلاکس طبقه بندی می شوند و البته خود این دسته هم به چهار طبقه مجزا طبقه بندی شده اند. الکترود جوشکاری رتیلی، الکترود جوشکاری با پوشش قلیایی و نوع رتیلی با پودر آهن و نوع سلولزی این چهار دسته هستند.

این قطعه مهم دو دسته دیگر هم دارد که شامل انواع الکترود جوشکاری بر اساس ضخامت پوشش و از لحاظ نوع ساخت بوده که هر کدام از این موارد برای نوع خاصی از فرایند اتصال مورد استفاده قرار می گیرند.

ابزارهای جوشکاری

در بسیاری از صنایع و کارخانه ها و همچنین کارگاههای کوچک جوشکاری برای اتصال قطعات فلزی مختلف مورد استفاده قرار می گیرد و افرادی که مشغول این کار هستند، قطعا از کم و کیف ابزار مورد نیاز برای آن هم مطلع هستند. برای انجام یک جوشکاری با کیفیت باید ابزار مورد نیاز آن هم فراهم بوده و البته ابزار انتخاب شده هم در کیفیت جوش قطعا موثر است. انتخاب ابزار بی کیفیت می تواند انجام و البته استحکام جوشکاری را با مشکل روبرو کرده و ضریب ایمنی کار را کاهش دهد.

 

برای اطلاع از قیمت محصولات جوشکاری کلیک کنید.

 

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *