الکترود میکا و کاربرد های آن را بهتر بشناسید.

الکترود میکا یکی از تجهیزات و لوازم جوشکاری می باشد که توسط تولیدکنندگان داخلی ساخته می شود. الکترود میکا یکی از محصولات شرکت صنعتی پارس واقع در اصفهان می باشد. این شرکت در ابتدا فعالیت خود را با تولید میخ های فولادی آغاز کرد و در ادامه ی فعالیت خویش به تولید الکترود های جوشکاری با عنوان الکترود میکا پرداخت و توانست در این زمینه پیشرفت قابل ملاحظه ایی را داشته باشد، و اکنون الکترود میکا یکی از مناسب ترین  الکترود های مصرفی در بین جوشکاران است.

معرفی الکترود میکا

شرکت صنعتی پارس  امروزه در خاورمیانه در تولید محصولات جوشکاری حرف اول را می زند. الکترود میکا را می توانید در انواع مختلف قلیایی، چدنی ، روتیلی ، روکش سخت و سلولزی بیابید و مورد استفاده قرار دهید. الکترود میکا از ماده ایی رسانا ساخته می شود که از یک سمت به یک بخش غیر فلزی متصل می شود و از سمتی دیگر به یک بخش رسانا مانند سیم فلزی اتصال پیدا می کند و به این طریق در جریان یک مدار الکتریکی قرار می گیرد.
الکترود میکا در واقع نوعی سیم جوش است که روکش شده است.  یک پوشش فلاسکی  سیم الکترود را پوشش می دهد. این پوشش در ایجاد ثبات قوس الکتریکی در حین جوشکاری به الکترود کمک میکند. الکترود و سیم جوش ابزاری هستند که از آنها برای پر کردن فضاهای خالی در جوشکاری استفاده می شود. الکترود ها معمولا از آهک، اکسید سدیم، خاک رس، آزبست و سلولز روکش می شوند.

 نامگذاری الکترود میکا را بدانید.

قطر الکترود میکا از روی قطر مغزی آن محاسبه می شود. قطر های استاندارد الکترود عبارتند از:5/2 ، 25/3 ، 4، 6، 7، 8 میلی متر. الکترود ها را می توانید با طول استاندارد 25، 30، 35 و 45 سانتی متر در بازار بیابید. اگر از الکترود میکا با قطر 5/2 استفاده کنید به جریانی با قدرت 90 تا 60 آمپر نیاز خواهید داشت. استفاده از الکترود 5/2 میلی متر برای جوشکاری لوله های آب و گاز خانگی که نیاز به فشار کمی دارند استفاده می شود.
نامگذاری الکترود میکا براساس یک سری قوانین و استاندارد ها صورت می پذیرد . از این رو شرکت های تولید کننده  تجهیزات جوشکاری باید الکترود ها را بر اساس ارقام و حروفی خاص نامگذاری کنند، بر این اساس هر الکترود با حرف بزرگ E    و یک عدد چهار تا پنج رقمی نامگذاری می شود که در واقع به عنوان کد الکترود می باشد. حرف  E  نشان دهنده کلمه الکترود است ELECTROD ) .)   اگر در جوشکاری از روش قوس الکتریکی استفاده شود  تنها از این حرف برای نامگذاری استفاده می شود ولی چنانچه  جوشکاری از طریق گاز صورت پذیر از RG  برای نامگذاری آن استفاده می شود.

اعداد الکترود و مفهوم آن

اعدادی که پس از  حرف E  نوشته میشوند مربوط است به  نوع روکش الکترود، وضعیت جوشکاری الکترود  و مقاومت کششی جوش. دو رقم اول بعد از حرف E  به استحکام کششی فلز جوش مربوط است. مقیاس استحکام کششی فلز جوش بر اساس پوند بر اینچ مربع سنجیده می شود ( KSI).  این ارقام می تواند

 

 60، 70، 80، 90، 100، 110 و 120 باشد. هر چقدر این بیشتر و بزرگتر باشد نشان دهنده ی میزان مقاومت کششی بیشتر است.
حال به اعداد نوشته شده بر روی الکترود میکا از سمت راست دقت کنید. اولین عدد از سمت راست که می تواند بین 0 تا 6 باشد نشان دهنده ی خصوصیات ظاهر گرده جوش و نوع جریان آن است. اگر این عدد صفر باشد یعنی برای استفاده از این الکترود نیاز به جریان مستقیم و یا همان DC  دارید و باید از قطب معکوس استفاده کنید.
از سمت راست، دومین عدد که می تواند 1، 2  و یا 3 باشدف حالت و وضعیت جوشکاری را تعیین می کند. اگر عدد 1 نوشته شده بود به این معنا است که می توانید از الکترود در همه ی موقعیت ها استفاده کنید. اگر عدد 2 را دیدید، یعنی اینکه این الکترود مناسب موقعیت های افقی و سطحی می باشد. اگر عدد 3 درج شده بود یعنی ازاین الکترود فقط می توانید در جوشکاری های سطحی استفاده کنید.

 

  برای خرید الکترود جوشکاری کلیک کنید

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *