معرفی پودر جوشکاری OP121TT و کاربرد های آن

حساس ترین قسمت ها را می توان به کمک پودر جوشکاری به هم وصل کرد بدون این که خطر ریزشی وجود داشته باشد.
پودر جوشکاری من جمله پودر جوشکاری OP121TT از جمله موادی هستند که در جوشکاری کاربرد زیادی دارند.  این پودرها خاصیت الکترود را در جوشکاری ایفا می کنند.
همه انواع پودر جوشکاری از نظر دانه بندی با هم تفاوت دارند و بهترین نوع پودر جوشکاری باید بتواند برای انواع سطوح جوشکاری مورد استفاده قرار گیرد. قبل از این که پودر جوشکاری را خریداری نمایید به نوع آلیاژ های به کار رفته در محل جوش دقت کنید چرا که باید با نوع پودر جوشکاری تطابق داشته باشد تا با هم ترکیب شوند.
با توجه به تنوعی که در بین پودرهای جوشکاری وجود دارد، لذا در این مقاله سعی بر این داریم که به معرفی پودر جوشکاری OP121TT بپردازیم تا در صورت نیاز به استفاده از پودر جوشکاری بتوانید نوع مناسب را انتخاب نمایید.

کارایی و ویژگی های پودر جوشکاری OP121TT:

در استفاده از پودر جوشکاری OP121TT باید به چند مطلب مهم توجه داشته باشید:

 • 1- در مورد همه انواع پودر جوشکاری و من جمله پودر جوشکاری OP121TT توجه داشته باشید که به هیچ عنوان نباید در محیط مرطوب نگهداری شوند. به همین دلیل است که در زمان خرید باید توجه کنید که بسته بندی مناسبی داشته و عایق رطوبت باشد البته محل نگهداری آن هم مناسب است. اما به هر حال این امکان وجود دارد که به هر دلیلی پودر جوشکاری OP121TT خیس شود. در این صورت شما می توانید آن را در دمای بین 350-300 درجه سانتیگراد خشک کرده و مجددا از آن استفاده نمایید.
 • 2-این پودر جوشکاری یکی از انواع فلوراید قلیایی آگلومره است که بهترین ماده برای جوشکاری در فولادهای با استحکام بالا، فولادهای چقرمه در دمای زیر صفر درجه و فولادهای مقاوم در برابر پیری است.
 • 3-شما در صورت استفاده از پودر جوشکاری OP121TT می توانید سیم جوش هایی را استفاده نمایید که میزان زیادی سیلیسیم و منگنز دارند.
 • 4-یکی از مشکلاتی که معمولا در جوشکاری رخ می دهد این است که در بعضی از نقاط به دلیل حساسیت زیاد، نمی توان به راحتی و بدون وجود پودر جوشکاری و یا سیم جوش جوش را اعمال نمود. برای مثال در شکاف های دایره ای شکل و قسمت هایی که می دانید نسبت به جوش حساس بوده و احتمال شکستگی وجود دارد،  به راحتی می توانید از پودر جوشکاری OP121TT استفاده کنید بدون این که از بابت ریزش و از بین رفتن فلز جوش نگرانی داشته باشید.
 • 5-از نظر یکدست بودن محل جوش در زمان استفاده از پودر جوشکاری OP121TT مطمئن باشید چرا که دانه های پودر به صورت کاملا منظم کنار هم قرار می گیرند در نتیجه بعد از اتمام کار شما هیچ اثری از شکاف و بریدگی را مشاهده نخواهید کرد. این بدان معناست که چسبندگی ذرات به هم قوی بوده و در نتیجه استحکام زیادی ایجاد می کند.

پودر جوشکاریOP121TT چیست؟

پودر جوشکاری OP121TT  جزو پودرهای فلوراید قلیایی آگلومره ‌ است که برای استفاده در جوشکاری فولادهای عمومی، دانه‌ریز و ساختمانی با استحکام بالا و همچنین  از این پودر برای جوشکاری فولادهایی که در دمای زیر صفر بسیار سخت و سفت بوده و برای فولادهای مقاوم با اصطکاک بالا مناسب است. استفاده می شود.پودر جوشکاری OP121TT باعث بهبود عملکرد و بهره وروی بالا در جوش بین دو قطعه  می شود.
پودر جوشکاریOP121TT دارای یک مشعل ساده است که فقط نیاز به تنظیم دارد و البته برای نوع های مختلف متفاوت است .
با توجه به خنثی بودن پودر جوشکاری OP121TT از نظر جذب و سوختن سیلیسیم و منگنز باید از سیم جوش هایی که درصد بالایی از سیلیسیم و منگنز را دارند استفاده کنیم. این پودر  برای جوشکاری با کارهای پشت‌ سرهم مناسب است. با توجه به تست کربن دی اکسید بر روی محل، جوش هایی که در زیر دریا انجام شده این پودر کاربرد گسترده ای درجوشکاری سازه های آبی دارد.

آشنایی با انتخاب پودر جوشکاری OP121TT

نکات مهم در هنگام انتخاب پودر جوشکاری

 • قابل جوش با هر دو جریان الکتریسیته متناوب و مستقیم
 • میزان بارگذاری در هنگام جوش بین دو قطعه
 • اطمینان از ایجاد حفره در محل جوش
 • قابلیت جوشکاری در محل هایی با وجود رنگ و زنگ مختصر

ویژگی پودر جوشکاری OP121TT

 • 1-    چقرمگی بالا (توانایی تحمل فشار و سختی)
 • 2-    سرباره اندک (امکان جوشکاری در محل های دایره شکل و کم قطر)
 • 3-  ایجاد جوش های منظم وبدون بریدگی
 • 4-  امکان استفاده تا 1000 آمپر

جوشکاری و انواع مختلف جوشکاری

حذف فاصله بين اتمهاي دو قطعه در محل تماس در جهت ايجاد جاذبه بين اتمهای آن دو قطعه را جوشكاري ميگويند. جوشکاری به دو دسته كلي تقسیم می شود: جوشكاري ذوبي و غيرذوبي . در حالت جوشكاري ذوبي لبهاي دو قطعه همزمان ذوب ميشوند و با مذاب حاصل از الكترود يا فلز پركننده درز(پودر جوشکاریOP121TT)، مخلوط شده و پس از انجماد باعث اتصال دو قطعه می شود. ولي در حالت دوم  یعنی جوشكاري غيرذوبي لبهاي دو قطعه  با همدیگر ذوب نميشود، بلكه نيروي فشار مكانيكي سبب حذف فاصله اتمهای بین دوقطعه در محل تماس شده و باعث اتصال می گردد. باید نکات ایمنی را در محل جوشکاری با توجه به متصاعد شدن دود و گاز رعایت کنیم.

برای خرید این محصول از سایت ایلیا صنعت می توانید اینجا کلیک نمایید

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *