معرفی انواع سیم جوش و ویژگی های آن

سیم جوش واژه ایی بسیار آشنا برای آن دسته افرادی می باشد که در صنعت جوشکاری فعالیت می کنند. در صنعت جوشکاری سعی می شود تا دو قطعه به همدیگر متصل شوند. در این فرآیند چون از گرما و حرارت استفاده  شده و فرآیند ذوب رخ میدهد برای اتصال دو قطعه علاوه بر ذوب ماده اصلی، از یک ماده ی کمکی دیگر نیز بهره می برند. این ماده ی کمکی که در جوشکاری های ذوبی از آن استفاده می شود تحت عنوان انواع سیم جوش یا  الکترود مطرح می شوند. البته باید گفت الکترود یکی از فلز های کمکی در صنعت جوشکاری است.

کاربرد انواع سیم جوش ها:

از انواع سیم جوش ها برای پر کردن فضا های خالی  که در جوشکاری  بوجود می آید استفاده می شود. این سیم ها انواع مختلفی دارند که می توانند با فلز های آهنی و غیرآهنی هماهنگ و سازگار شوند. استفاده از این سیم ها برای اتصالات نازک بسیار کاربردی است. چرا که این سیم ها توانایی نفوذ در عمق جوشکاری را دارند.
استفاده از سیم جوش ها در جوشکاری می توانند عیوب این کار را ازبین ببرد و کاستی های آن را جبران کند. این احتمال دارد تا در حین جوشکاری منافذی از کار باز بمانند . با استفاده از این سیم ها می توان این منافذ را بست و عیب کار را برطرف کرد، این امر به این دلیل است که الکترود ها  داری مواد دی اکسید کننده می باشند. همچنین  استفاده از این سیم ها  باعث می شود تا کار در مدت زمان کوتاهی انجام شود.

انواع سیم جوش ها را بشناسیم:

همانطور که می دانید منظور از سیم جوش در جوشکاری همان الکترود است. الکترود ها و یا همان سیم جوش ها سیم های مفتولی  روکش دار ی می باشد که پوشش آنها از جنس فلاسک است، بر همین اساس می توان از الکترود های سلولزی، الکترود با پوشش قلیایی، سیم جوش های رتیلی با پودر آهن و الکترود رتیلی به عنوان پرکاربردترین سیم جوش ها نام برد.
الکترود به عنوان یک ماده کمکی برای جوشکاری استفاده می شود. در صنعت جوشکاری نمی توان از یک الکترود برای همه ی مصارف استفاده کرد. نوع سیم را با توجه به فلز پایه در نظر میگیرند از این رو در بازار می توانید انواع مختلف آن را بیابید.

پرکاربرد ترین سیم جوش ها و الکترود ها:

اگر به دنبال یکی از پرکاربردترین الکترود ها می باشید، می توانید آنها را در گروه الکترود های انجماد سریع بیابید. مهم ترین علت کاربرد این الکترود ایجاد سرباره کم  و  قوس قوی می باشد. در این زمینه می توانید به دنبال الکترود هایی با کد  E6010   و  E6011  باشید.
یکی دیگر از پرکاربردترین  الکترود ها  در ایران  الکترود هایی با کد E6027  و E6028   می باشند. این سیم  ها از نوع الکترود های چسبان سریع بوده  و نرخ رسوب گذاری آنها سریع می باشد.
از مشهور ترین الکترود ها می توان به سیم جوش های انجماد سریع اشاره کرد. این نوع سیم ها که پوشش سنگین فلاکسی را دارند در فرایند جوش دندانه های یکنواختی را بوجود می آورند. در این رابطه می توانید سیم جوش هایی با کد E6013 و  E6012  و E7014     را در بازار بیابید.
انواع سیم جوش های کم هیدروژن از آن دست سیم هایی هستند که در  شرایط مختلف جوشکاری مورد استفاده قرار می گیرند. این الکترود بهترین انتخاب برای فولاد هایی است که از درصد بالایی از کربن تشکیل شده اند. شما می توانید این الکترود  ها را با کد E7018   و E7028   تهیه کنید.
از انواع دیگر سیم جوش می توان به سیم جوشهای میگ  مگ، CO2   ، سیم جوش توپودری، سیم جوش تیگ و زیر پودری اشاره کرد.
سیم  های  CO2  باعث ایجاد جوش های یکنواخت با سرعت بالا می شود . برای استفاده ، آن را با گاز آرگون ترکیب می کنند  و در  سازه های مختلف از آن بهره می برند. .از نظر اقتصادی استفاده از جوش CO2   مقرون به صرفه است اما برای آن دست از سازه هایی که نیاز به جوش قوی و مستحکم دارند توصیه نمی شود.

 

برای خرید انواع سیم جوش از شرکت ایلیا صنعت اینجا کلیک کنید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *