ویژگی سیم جوش های بدون آلیاژ و کاربرد آن ها در جوشکاری

سیم جوش‌ های بدون آلیاژ در نگاهی کلی همان سیم جوش¬های توپر هستند که از فولاد ساده ساخته می‌شوند و عناصر کربن و منگنز و سیلیسیم به مقدار خیلی کمی در آن وجود دارد. این سیم جوش در طی جوشکاری زیر پودری برای جوشکاری فولادهای کربنی ساده و کربن-منگنز استفاده می‌شود.
سیم جوش‌های بدون آلیاژ در نگاهی کلی همان سیم جوش­های توپر هستند که از فولاد ساده ساخته می‌شوند و عناصر کربن و منگنز و سیلیسیم به مقدار خیلی کمی در آن­ها وجود دارد. این سیم جوش در طی جوشکاری زیر پودری برای جوشکاری فولادهای کربنی ساده و کربن-منگنز استفاده می‌شوند.
لازم به توضیح است؛ انتخاب فولاد برای ساخت سیم­ جوش های بدون آلیاژ به علت ویژگی‌های خاص آن است؛

  • فولاد دوام بالا و قابلیت شکل‌پذیری دارد.
  • استحکام کششی و هدایت گرمایی خوبی در آن دیده می‌شود.

بررسی ترکیب سیم جوش‌ های بدون آلیاژ

سیم جوش‌ های بدون آلیاژ در ترکیب خود با دو عنصر آهن و کربن سروکار دارد. آهن عنصر اصلی فولاد این سیم جوش‌ها است. فولاد خود به‌سادگی از سوختن مقدار زیادی از کربن آهن گداخته شده در کوره به دست می­آید. در طی این فرایند هوای گرم و اکسیژن در کوره دمیده می‌شود تا کربن‌ها بسوزند. درنهایت فولاد با ترکیب آلیاژهای آهن که کمتر از 2 درصد کربن دارند به وجود می­آید.
درصد کربن موجود در ساختار فولاد بر کیفیت و ویژگی‌های آن تأثیرات بسیاری دارد، به همین دلیلی در هنگام تقسیم‌بندی فولاد ساختار شیمیایی آن از دو جنبه موردبررسی قرار می‌گیرد؛

  • مورد اول درصد کربن فولاد می­باشد.
  • مورد دوم مقدار آلیاژ اضافه‌شده به ترکیب اصلی فولاد است.

کربن در سیم جوش های بدون آلیاژ:

اگر فولاد کمتر از 0.15 درصد کربن داشته باشد، فولاد کششی نامیده می‌شود. این فولاد کششی برای ساخت سیم و مفتول مناسب است. خالی از لطف نیست دلایلی این کاربرد را ذکر نماییم:

  • به علت ویژگی قابل کشش بودن و طویل شدن است.
  • خواص مغناطیسی بالایی دارد.
  • قابلیت جوشکاری خوبی آن‌ها خوب است.
  • برای عملیات حرارتی خوب هستند.

درباره این فولادهای کم‌کربن مطلب دیگری که باید بیان گردد؛ مربوط به سختی‌پذیری آن است که با درصد کربن رابطه مستقیم دارد. هرچه میزان درصد کربن افزایش یابد، سختی‌پذیری بیشتر می‌شود؛ بنابراین کم بودن کربن این نوع نشانه سختی‌پذیری کم آن است.
فولاد با کربن متوسط مابین 0.3 تا 0.6 درصد کربن دارد؛ این نوع فولادها مقدار کمی منگنز نیز دارند که سبب می‌شود برای جوشکاری مناسب شوند و برای عملیات حرارت دهی قابل‌استفاده گردند.
فولاد پرکربن از 0.6 درصد بیشتر کربن دارد. فولاد نرم به علت جزئی بودن کربن آن همین‌طور که نام آن مشخص است نرم بوده؛ بنابراین چکش‌پذیری و شکل‌دهی بسیار مناسبی دارد؛ اما استحکام آن کم است. نقطه مقابل آن فولاد پرکربن است که سختی و استحکام بالایی دارد؛ اما شکل‌پذیری و قابلیت جوشکاری آن کم است؛ اما اگر از عناصری مانند مس در آن‌ها استفاده نشود در مقابل اکسیداسیون ضعیف عمل می‌کنند.
ساختارهای گفته‌شده ترکیب عمده فولاد غیر آلیاژی جهت ساخت سیم جوش‌ های بدون آلیاژی است؛ اما در این فولادهای ساده هم عناصری وجود دارند که به‌عنوان ناخالصی همراه فولاد هستند.

ویژگی­های سیم جوش‌ های بدون آلیاژی در صنعت

سیم جوش‌ های بدون آلیاژ از فولادهای غیر آلیاژی ساخته می‌شوند. طبق استانداردی که در صنعت تعریف‌شده است فولاد ساده ساخته‌شده دارای عناصری به‌غیراز آهن است که مقدار آن‌ها بسیار ناچیز است.
عناصر موجود در این نوع فولاد شامل؛ فسفر به مقدار کمتر از 0.09 درصد، گوگرد به‌اندازه کمتر از 0.06 درصد، تیتانیوم به مقدار کمتر از 0.1 درصد، سیلیسیوم کمتر از 0.5 درصد منگنز کمتر از 0.8 درصد و آلومینیوم کمتر از 0.1 درصد می‌باشد که تنها تحت کنترل اضافه می‌گردند.
به‌طورکلی فولادهای آلیاژی بر اساس عملیات حرارتی که برای آن‌ها در نظر گرفته می‌شود یا نه، به دودسته تقسیم می‌شوند.
دسته اول که قرار نیست در عملیات حرارتی استفاده شوند این گروه برای عملیات جوشکاری مناسب نیستند و استحکام کششی پایینی دارند.
دسته دوم که در سیم جوش‌ های بدون آلیاژی هم استفاده می‌شود؛ فولاد مرغوب هستند که عملیات حرارتی را تحمل خواهند کرد؛ بنابراین استحکام کششی بالایی دارند.

 

برای خرید حصول از وب سایت ایلیا صنعت از اینجا اقدام نمایید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *