الکترود جوشکاری بدون برق تحولی شگرف در صنعت جوش

الکترود جوشکاری بدون برق نوعی الکترود است که با تلاش محققان و متخصصان ایرانی ساخته شده است. برای استفاده در جوشکاری با این نوع الکترود نیازی به برق وجود ندارد. این الکترود جوشکاری تنها در دو کشور روسیه و کره شمالی تولید می شود که قیمت آنها از نمونه ی ایرانی این الکترود بسیار بیشتر است و آن گونه که کارشناسان می گویند کارایی و بازدهی این الکترود ساخت ایران را نیز ندارند.
در ساخت الکترود جوشکاری از بیش از 50 نوع آلیاژ با درصد های متفاوت بهره گرفته شده است که آن را یکی از نوادر صنعتی جهان می کند. کارایی این الکترود جوشکاری به حدی است که هر کسی و در هر مکانی می تواند از آن استفاده کند و هیچ خطری هم در میان نیست.
چرا که بیشترین خطر در جوشکاری ناشی از برق گرفتگی است و با حذف این عامل در الکترود جوشکاری بدون برق ، هیچ گونه خطری در استفاده از این الکترود جوشکاری  وجود ندارد. در این فرایند الکترودها به وسیله ی الکترولیز شدن ، در معرض اسید های چرب قرار می گیرند و بدین گونه است که الکترود را می توان بدون برق استفاده نمود. فرمولاسیون این نوع الکترود به این علت، که هنوز به تولید انبوه نرسیده است ، کاملا ناشناخته است و تنها در همین حد از وجود آن آگاه هستیم که سالانه حدود 3 میلیون از آن تولید خواهد شد. میزانی از این تولید نیز روانه ی بازارهای نزدیک برای صادرات خواهد شد.
در هر حال، این یک اثر بسیار پیشرفته و از لحاظ علمی صنعتی، محصولی اعجاب انگیز است. چرا که الکترودها گاه برای آب شدن آلیاژ ، به حدود 1300 درجه سلسیوس نیز نیاز دارند و اینکه الکترودی وجود داشته باشد که این فرایند را بدون الکتریسیته انجام دهد خارق العاده است.

مشخصات این الکترود جوشکاری:

آنطور که می دانیم، این الکترود جوشکاری  کربن کمی تولید می نماید و رویه آن از جنس خاصی است. از خصوصیت بارز این گونه الکترودها می توان به امکان استفاده در تمامی لوکیشین ها و پوزیشن ها ، سرباره یا هدررفت بسیار محدود و ایجاد قوس قدرتمند در آنها اشاره کرد.
این الکترود جوشکاری مانند هر الکترود دیگری دارای شماره گذاری است. الکترود جوشکاری بدون برق حاوی فلکسی سنگینی هستند. الکترود جوشکاری بدون برق یکی از عجایب این قرن می تواند باشد. الکترود جوشکاری بدون برق با کیفیت بالای خود، ساخت روسیه و کره شمالی؛ بسیار گرانتر و ضعیف تر از نمونه ی الکترود ایران هستند به همین علت این نوع الکترود جوشکاری را می توان بدون هیچ محدودیتی در جوشکاری های خانگی و درب و پنجره و پروفیل های ساده به کار برد.
الکترود جوشکاری بدون برق از نوع الکترودهای یونیزه شده است و نیازی به شکستن یا کج نمودن سر الکترود برای جوشکاری در هر پوزیشنی نیست. چرا که خود بسیار انعطاف پذیر است و دارای سری با انعطاف بالا با آلیاژی با پرکنندگی بسیار قوی می باشد که حتی تا زاویه ی 45 درجه نیز به خوبی میتوان با آن عملیات جوشکاری را انجام داد. این الکترود جوشکاری دارای تاییدیه از سوی سازمان استاندارد ایران نیز واقع گردیده است و بی شک یکی از کارآمدترین الکترودهای موجود در بازار است .

الکترود جوشکاری بدون برق و کمک به محیط زیست :

این الکترود جوشکاری، یک الکترود بی خطر و حامی محیط زیست است . چرا که در استفاده از آن سوخت های فسیلی نقشی ندارند. به همین علت در آینده، و با میزان کارایی بیشتر الکترود جوشکاری بدون برق، می توان آن را به الگویی کلی و توسعه یافته تبدیل نمود تا گام موثری در صنعت جوشکاری غیر آسیب زننده به محیط زیست، ایفا شود.
جوشکاری به صورت معمول یکی از سمی ترین و بدترین انواع مواد را در طبیعت رها می سازد که براساس تحقیقات، میزان دی اکسید کربن و ریز ذرات سمی، خصوصا ً در کارگاه ها و شهرک های صنعتی بسیار بیشتر است. این الکترود جوشکاری می تواند این خاصیت را داشته باشد که محیط زیست را تا حد زیادی از خطر این آلاینده ها ، رها کند.

برای خرید الکترود جوشکاری از وب‌سایت ایلیاصنعت کلیک کنید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *