مشخصات الکترود های جوشکاری و طریقه شناسایی الکترود روپوش دار

تولید کنندگان الکترود جوشکاری محصولات خود را با اسامی مختلف نام گذاری می کنند. از طرفی برای شناسایی تولیدات خود باید آنها را طبق یکی از استاندارد های جهانی قابل قبول تطبیق دهند تا کار با آنها برای جوشکاران راحت باشد و بتوانند به راحتی آنها را از هم تشخیص دهند. یکی از ساده ترین استاندارد ها که معمولا در جوامع صنعتی تولید کنندگان الکترود جوشکاری از آن استفاده می کنند، استاندارد AWS می باشد.

[irp posts=”712″ name=”انواع الکترود”]

روش تشخیص الکترود جوشکاری روپوش دار

استاندارد AWS یک استاندارد جهانی قابل قبول برای الکترود های روپوش دار می باشد که با حرف E و چند عدد بعد از آن مشخص می شود. E XXXX ، در اینجا X نشان دهنده ی عدد است برای توضیح بیشتر در ادامه با ما همراه باشید.

عدد چهارم عدد سوم عدد دوم عدد اول E

مثال: E6013

E نشانه ی الکترود جوشکاری روپوش دار می باشد

عدد اول و عدد دوم: نشان دهنده ی استحکاک کششی فلز جوش بر حسب هزار پوند بر اینچ مربع ( KSI=1000PSI ) می باشد. معمولا این دو عدد با هم می آیند که ممکن است 60، 70، 80 و غیره باشد، مثلا اگر 60 باشد یعنی psi 60000 =1000* 60

عدد سوم: نشان دهنده ی وضعیت جوشکاری می باشد که معمولا یکی از اعداد 1، 2 یا 3 می باشد. که هر کدام از این اعداد نشان دهنده ی یک وضعیت در هنگام کار با الکترود جوشکاری می باشد.

اگر عدد سوم 1 باشد یعنی جوشکاری را می توان در تمام قابلیت ها انجام داد

اگر عدد سوم 2 باشد یعنی جوشکاری به حالت سطحی و افقی انجام می شود

اگر عدد سوم 3 باشد یعنی جوشکاری فقط در حالت سطحی امکان پذیر است

عدد چهارم: نشانه ی نوع روپوش، نوع جریان و قطب قابل استفاده می باشد که ممکن است یکی از اعداد ه تا 8 باشد. هر کدام از این اعداد نشان دهنده ی یک نوع روپوش الکترود جوشکاری روپوش دار می باشد که بر اساس نیاز پروژه توسط جوشکاران مورد استفاده قرار می گیرند. برای مثال اگر عدد چهارم 0 باشد نشان دهنده ی این است که روپوش الکترود جوشکاری روپوش دار از سلولز- اکسید آهن می باشد. یا اگر عدد چهارم 7 باشد نشان دهنده ی آن است که روپوش الکترود از جنس پودر آهن- اکسید آهن می باشد. و غیره.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *