الکترود جوشکاری چیست و چه کاربردی دارد؟

در صنعت فرآیند اتصال دو قطعه به یکدیگر را جوشکاری نامند. انواع قطعات فلزی و غیر فلزی را می توان با شیوه های گوناگون در جوشکاری به هم اتصال داد به گونه ای فضای خالی بین دو قطعه پر شود. جوشکاری فعالیتی تخصصی است که توسط فرد خبره و با کمک ابزار مناسب انجام می شود. مهم ترین ابزار برای عملیات جوشکاری عبارتند از: دستگاه موتور جوش، سنگ فرز، انبر جوشکاری، عینک کحافظ و الکترود جوشکاری است. الکترود جوشکاری اصلی ترین ماده برای اتصال دو قطعه است که در انواع مختلفی تولید شده است.

الکترود جوشکاری چیست؟

الکترود جوشکاری ماده ای است که فضای مابین دو قطعه و اتصال را کاملا یکسان و به اصطلاح پر می کند. در صنعت جوشکاری هر جا نامی از سیم جوش برده شود منظور همان الکترود جوشکاری است. در واقع سیم جوش یا الکترود جوشکاری نوعی مفتول فلزی روکش دار با پوشش فلاکس است . جنس روکش الکترود از اکسید کلسیم، آهک، سلولز، آزبست و خاک رس تشکیل شده است. این روکش روی مغزی را به طور کامل پوشش داده و موجب ثبات آن می شود. الکترودهای جوشکاری با پوشش فلاکس به چند نوع تقسیم می شوند که کاربردی ترین آن عبارتند از:

  • الکترود رتیلی
  • الکترود سلولوزی
  • الکترود جوشکاری با پوشش قلیایی
  • الکترود جوشکاری رتیلی با پودر آهن

انواع الکترود جوشکاری

الکترود های جوشکاری در انواع مختلف و با کاربرد متفاوت تولید شده اند که هر کدام مناسب موقعیتی خاص در جوشکاری هستند. استفاده از یک نوع الکترود در همه جوشکاری ها صحیح نیست و کارایی مناسبی ندارد. در ادامه انواع الکترود و کاربرد آن در جوشکاری به صورت خلاصه بررسی می شود.

الکترود انجماد سریع

از انواع الکترود در جوشکاری که برای همه موقعیت ها به کار گرفته می شود، الکترود انجماد سریع جایگاه ویژه ای دارد. این الکترود پر کاربرد در صنعت جوشکاری به دلیل مزایای زیادی به کار گرفته می شود. مهم ترین ویژگیهای انواع الکترودهای انجماد سریع قوس قوی و سرباره کم است. از شاخص ترین الکترود انجماد سریع در بازار می توان الکترود جوشکاری با  کدهای E6010 و E6011 را نام برد که بسیار معروف می باشند.

الکترود انجماد پر شده

الکترودهای انجماد پر شده دارای پوشش فلاکسی سنگین هستند و موجب خروج سرباره جوشکاری می شوند. این الکترودها از شناخته شده ترین الکترودها در صنعت جوشکاری هستند که با ایجاد دندانه های یکنواخت در جوشکاری شناخته می شوند. رایج ترین نام های الکترود انجماد پر کدهای E6012 ، E6013  و E7014 هستند که هم اکنون در صنعت جوشکاری مورد استفاده قرار می گیرند.

الکترود چسبان سریع

یکی دیگر از انواع الکترود جوشکاری که دارای پوشش بسیار سنگین فلاکس نیز می باشد، الکترود چسبان سریع است. از خصوصیات ویژه این الکترود می توان به نرخ رسوب گذاری سریع آن اشاره کرد. متداول ترین انواع الکترود چسبان سریع در بازار ایران می توان به کدهای E6027 و E6028 اشاره کرد که از پر کاربردترین الکترودهای جوشکاری هستند.

الکترود کم هیدروژن

انواع الکترودها برای استفاده در موقعیت های گوناگون جوشکاری تولید می شوند. الکترود کم هیدروژن یکی از بهترین الکترودها در جوشکاری است که برای فولادهای پر کربن مورد استفاده اختصاصی دارد. کدهای E7018 و E7028 دو نام آشنا از الکترود کم هیدروژن هستند که کاربرد بیشتری دارند.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *