معرفی پودر جوشکاری OP122 و کاربرد های آن در جوشکاری

استفاده از پودر جوشکاری این امکان را فراهم می کند تا کیفیت جوش، بهتر باشد.
استفاده از انواع پودر جوشکاری همانند پودر جوشکاری OP122 در انواع جوش ها، یک امر ضروری است. جوشکاری یک از مهمترین حرفه هایی است که قرار است چند فلز و آلیاژ را به یکدیگر وصل کنید لذا این مسئله بسیار اهمیت دارد که جوش اعمال شده استحکام بالایی داشته و بدون این گونه احتمال جدا شدن، بتواند قطعات را در کنار هم نگه دارد. اما همیشه نمی توان به راحتی به این هدف دست پیدا کرد. اولین بار که فرآیند جوشکاری زیر پودر آغاز شد، در دهه 1930 بود. در این روش، باید در محل جوش از پودرهایی همانند پودر جوشکاری OP122 استفاده نمود و جنس مواد به کار رفته در فلزات محل جوش باید شبیه به این پودر جوشکاری باشد تا امکان تلفیق و ترکیب آن ها با یکدیگر وجود داشته باشد.
یکی از مهمترین فاکتورهایی که باعث تمایز میان انواع پودر جوشکاری می شود، تفاوت آن ها در اندازه، وزن و ترکیبات موجود در آن هاست. لذا قبل از این که خرید هر نوع پودر جوشکاری همانند این پودر جوشکاری  را انجام دهید ابتدا باید تعیین شود که این پودر قرار است برای چه نوع فلزات و در چه سطحی به کار برود. حتی میان هر نوع پودر جوشکاری هم تفاوت از نظر اندازه و وزن وجود دارد لذا آشنایی با هر کدام از آن ها ضروری است و در این مقاله سعی می شود که کلیات مفید را در مورد این پودر جوشکاری  در اختیار شما قرار دهیم.

ویژگی ها و کاربردها پودر جوشکاری OP122:

 • 1- در استفاده از پودر جوشکاری OP122 باید توجه داشته باشید که این پودر حتما خشک باشد. در زمان تولید انواع پودر جوشکاری دقت می شود که بسته به گونه ای باشد که عایق رطوبت بوده و در نتیجه نم هوا هم وارد آن نشود. اما به هر حال شما باید احتیاط کرده و بسته پودر جوشکاری OP122 را در محل خشک نگهداری نمایید. حال اگر به هر دلیلی پودر جوشکاری شما خیس شد، نگران نباشید شما می توانید با خشک کردن این پودر جوشکاری در دمای 350-300 درجه سانتیگراد، مجددا از آن استفاده نمایید.
 • 2- از آنجایی که این پودر جوشکاری  دارای ظرفیت هدایتی خیلی بالایی است در نتیجه این امکان را فراهم می کند که جوشکاری در قسمت زاویه و گوشه ها و همچنین در مواردی که فلز های مورد نظر ضخیم هستند، با کیفیت بالایی انجام شود.
 • 3- شما می توانید از پودر جوشکاری OP122 در جوشکاری های فولادهای ساختمانی، فولادهای مخزن های تحت فشار کمک بگیرید.
 • 4- لازم به ذکر است که پودر جوشکاری OP122 دارای وزن حجمی خیلی کمی است در نتیجه همین ویژگی منجر می شود که در زمان جوشکاری، میزان مصرف این پودر جوشکاری کم شده و در نتیجه استفاده از آن مقرون به صرفه باشد.

پودر جوشکاریOP122 چیست؟

پودر جوشکاری OP122 جزو گروه پودرهای فلوراید قلیایی آگلومره ‌ است که برای جوشکاری در اسکلت فولادهای ساختمانی، مخازن فولادی تحت فشار، استفاده در صنعت لوله سازی و برای فولادهای دانه ای مناسب ‌می‌باشد. پودر جوشکاری OP122 باعث بهبود عملکرد و بهره وروی بالا در جوش بین دو قطعه می شود.
پودر جوشکاریOP122 دارای یک مشعل ساده است که فقط نیاز به تنظیم دارد و البته برای نوع های مختلف متفاوت است .
با توجه به خنثی بودن پودر جوشکاری OP122 از نظر جذب سیلیسیم و جذب کردن منگنز باید از سیم جوش هایی که درصد بالایی از منگنز را دارند استفاده کنیم.
فرمول شیمیایی همراه با درصد استفاده برای تولید پودر جوشکاری OP122 بدین صورت است :

CaF2
Al2O3+MnO
CaO+MgO
SiO2+TiO2
20%
25%
30%
20%

آشنایی با انتخاب پودر جوشکاری OP122:

نکات مهم در هنگام انتخاب پودر جوشکاری

 • · قابل جوش با هر دو جریان الکتریسیته متناوب و مستقیم
 • · میزان بارگذاری در هنگام جوش بین دو قطعه
 • · اطمینان از ایجاد حفره در محل جوش
 • · قابلیت جوشکاری در محل هایی با وجود رنگ و زنگ مختصر

ویژگی پودر جوشکاری OP122:

 • 1- چقرمگی بالا (توانایی تحمل فشار و سختی)
 • 2- جدا سازی سرباره بسیار راحت و عالی است
 • 3- ایجاد جوش های منظم وبدون بریدگی
 • 4- امکان استفاده تا 1200 آمپر
 • 5- برای جوشکاری زیر پودری مناسب است
 • 6- به دلیل پایین بودن وزن حجمی، میزان مصرف کمی دارد.

جوشکاری و انواع مختلف جوشکاری:

حذف فاصله بين اتمهاي دو قطعه در محل تماس در جهت ايجاد جاذبه بين اتمهای آن دو قطعه را جوشكاري ميگويند. جوشکاری به دو دسته كلي تقسیم می شود: جوشكاري ذوبي و غيرذوبي . در حالت جوشكاري ذوبي لبهاي دو قطعه همزمان ذوب ميشوند و با مذاب حاصل از الكترود يا فلز پركننده درز(پودر جوشکاریOP122)، مخلوط شده و پس از انجماد باعث اتصال دو قطعه می شود. ولي در حالت دوم  یعنی جوشكاري غيرذوبي لبهاي دو قطعه  با همدیگر ذوب نميشود، بلكه نيروي فشار مكانيكي سبب حذف فاصله اتمهای بین دوقطعه در محل تماس شده و باعث اتصال می گردد. باید نکات ایمنی را در محل جوشکاری با توجه به متصاعد شدن دود و گاز رعایت کنیم.

 

برای خرید این محصول از سایت ایلیا صنعت می توانید اینجا کلیک کنید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *