جوشکاری آرگون

جوشکاری آرگون

جوشکاری آرگون یکی از پیشرفته ترین فرایند جوشکاری است که در انواع صنایع مختلف در جهت اتصال و جوش دادن قطعات مختلف به کار برده می شود. این فرایند که همان روش جوشکاری تنگستن می باشد عملیات مربوط به جوشکاری را به کمک قوس الکتریکی انجام می دهد. لازم به ذکر است گاز موجود در این فرایند به گاز آرگون شهرت دارد. به همین علت این نوع فرایند به جوشکاری آرگون معروفیت پیدا کرده است.

حتما بخوانید  انواع جوشکاری چیست؟

درباره جوشکاری آرگون چه می دانید؟

این جوشکاری یکی از رایج ترین و متداول ترین روش های جوشکاری است که در صنایع مختلف به کار برده می شود. اساس کار این نوع جوشکاری با برقرار قوس الکتریکی میان الکترود های مصرف شده و قطعه مورد نظر صورت می گیرد. در واقع می توان گفت این نوع فرایند، همان روش جوشکاری تنگستن می باشد که تحت پوشش گاز محافظ به انجام عملیات مربوط به جوش و اتصال دادن قطعات موردنظر می پردازد. از آنجایی که گاز موجود در عملیات مربوط به این فرایند به گاز آرگون شهرت دارد لذا این فرایند نیز به جوشکاری آرگون معروف است که به موجب قابلیت های خاص و بازه کاربری بسیار زیاد در میان صنایع مختلف، جایگاه ویژه ای را از آن خود کرده است. لازم به ذکر است که عملیات مربوط به جوشکاری آرگون به کمک قوس الکتریکی انجام می شود. همچنین الکترودهای به کار رفته شده در عملیات مربوط به این فرایند، تنها برای ایجاد قوس الکتریکی استفاده می شود و خود الکترود به هنگام اجرا شدن در عملیات مصرف نمی شود.

مزایا و محدودیت های جوشکاری آرگون

درباره مزایا و محدودیت های جوشکاری آرگون چه می دانید؟

همانطور که در بالا به آن اشاره شد در فرایند مربوط به جوشکاری آرگون، عملیات حرارت و ذوب قطعات توسط قوس الکتریکی در پناه گاز محافظ انجام می شود. درجه حرارت و ذوب برای جوش دادن و اتصال، از محافظت قوس بین الکترود و قطعه مورد نظر فراهم می شود. مزیت ها و محدودیت های این فرایند به تفکیک هم به شرح زیر می باشد.

مزایا جوشکاری آرگون :

جوش و اتصال در این فرایند با کیفیت بالا و اعوجاج کم صورت می گیرد

پاشش مذاب در این روش در مقایسه با دیگر روش های جوشکاری مشابه وجود ندارد

می توان این روش جوشکاری هم با فلز پر کننده هم بدون آن مورد استفاده قرار داد

در استفاده از این روش می توان منبع نیروهای مختلفی را به کار برد

انواع مختلفی از قطعات فلزی و غیر فلزی را نیز می توان با جوشکاری آرگون جوش داد

نیاز به کمترین میزان پاک‌سازی دارد

محدودیت های جوشکاری آرگون

اگرچه میزان کیفیت جوش در فرایند جوشکاری آرگون بسیار بالا است اما در بسیاری از مواقع محدودیت هایی در این فرایند ایجاد می شوند که حتی خارج از حوزه دید جوشکار می باشد. محدودیت هایی که شامل موارد زیر می باشد

میزان رسوب این روش در مقایسه دیگر روش های مشابه بسیار پایین است

این روش جوشکاری نیازمند جوشکار حرفه ای و متخصص می باشد

این فرایند برای اتصالات با ضخامت های بالاتر از 5/9mm مقرون به صرفه نیست

اگر الکترود تنگستنی با حوضچه مذاب در ارتباط باشد آخال های تنگستن به راحتی می تواند به فلز جوش دسترسی داشته باشد

وابستگی فراوان این فرایند به مهارت و تخصص جوشکار

کاربردهای عمده جوشکاری آرگون

جوشکاری آرگون در مقایسه با روش های سنتی جوشکاری دارای کنترل الکترونیکی بیشتر و سریع تری می باشد. همچنین به سبب ظرافت بسیار زیادی که در جوش دادن اتصالات دارد قابلیت استفاده در انواع کارهای ظریف زینتی را نیز دارا می باشد. اگر بخواهیم کاربرهای عمده دیگر این فرایند را معرفی نماییم لازم است موارد زیر را از قلم نیندازیم. مواردی از جمله:

صنایع انرژی

وسایل نقلیه

صنایع نیروگاهی

صنایع هوافضا

جوشکاری فولاد های زن نزن، آلومینیوم، منیزیم، مس و فلزات فعال

و بسیاری موارد دیگر

وسایل و تجهیزات جوشکاری آرگون

به طور کلی دستگاه مربوط به جوشکاری آرگون از بخش های زیر تشکیل شده است:

منبع تغذیه

گاز محافظ

کابل های انتقال جریان

لوله های انتقال گاز محافظ

نگهدارنده الکترود مصرفی

گیره اتصال به قطعه کار

ویژگی های جوشکاری آرگون

جوشکاری آرگونشکاری آرگون

درباره ویژگی های جوش آرگون چه می دانید؟

طی سال های اخیر جوشکاری الکتریکی تحت محافظت گاز آرگون در حال تبدیل شدن به یک فرایند جوشکاری محبوب و پرطرفدار در میان مردم است. دسترسی آسان به تجهیزات و قیمت های به صرفه آن یکی از دلایل قاطع بر میزان محبوب این نوع جوشکاری به شمار می آید. از دیگر ویژگی های جوش آرگون که موجب شده تا میزان تقاضای مشتریان این روش بیش از پیش افزایش یابد عبارت اند از:

دارای فولاد ضد زنگ با الیاژ بالا

دارای چدن خاکستری

دارای جنس مرغوب و با کیفیت آلومینیوم

تیتانیوم

مس و آلیاژ های مربوط به آن

عوارض جوشکاری آرگون

عوارض این جوشکاری

به طبع فرایند مربوط به جوشکاری آرگون در کنار دانش و تخصص، به مهارت و تجربه جوشکار نیازمند می باشد. چرا که این نوع روش نیز همانند سایر روش های مشابه آن، دارای عیوب و عوارضی است که لازم است قبل از انجام عملیات مربوطه، نکات ایمنی مختص به آن را رعایت نمود. از رایج ترین عیوب این نوع جوشکاری به می توان به ناخالصی بودن تنگستن، عیوب ناشی از محافظت نامناسب گاز، ناخالصی های اکسیدی و نیز عدم ذوب را نام برد. تمامی موارد ذکر شده به راحتی بر میزان کیفیت جوش و اتصال و در نتیجه استحکام نهایی تأثیر می گذارد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *