انتخاب بهترین مارک الکترود جوشکاری

الکترود یکی از مهمترین مواد در جوشکاری است، و انتخاب الکترودها از میان مارک‌های گسترده  می‌تواند انتخابی کاملاً سخت باشد. با داشتن اطلاعات اساسی در مورد عواملی که باید در نظر بگیرید، انتخاب الکترود مناسب آسان می‌شود. پیش از شروع فرایند انتخاب بهترین مارک الکترود جوشکاری، با مبانی جوشکاری آشنا می‌شوید.
برای افراد تاز‌ه‌کار، دو نوع الکترود اساسی وجود دارد. برای انتخاب بهترین مارک الکترود جوشکاری باید با آن‌ها و کاربردشان آشنایی داشت. الکترودهای مصرفی در طی مراحل جوشکاری میگ (MIG=Metal-Inert-Gas) و جوشکاری چسبی (استیک) استفاده می‌شوند،  زیرا فلز پرکنندۀ مورد استفاده در جوش را تأمین می‌کنند.
الکترودهای غیر مصرفی در طی فرآیند جوشکاری تیگ (TIG=Tungsten Inert Gas) استفاده می‌شوند و به‌طور معمول از تنگستن ساخته می‌شوند که در طی فرآیند سوخته نمی‌شود. الکترود تنگستن به تولید گرما با جریان الکتریکی کمک می‌کند و به صورت اتصال به زمین است تا نقطه‌ای شبیه به نوک یک مداد (اگرچه صاف است، اما در پایان تیز نیست) تشکیل شود. قوس جوشکاری از نقطۀ الکترود در جوشکاری تیگ انجام می‌شود.
در نحوۀ انتخاب بهترین مارک الکترود جوشکاری در حالی که اطلاعات خوبی در مورد انتخاب الکترود مناسب در زیر وجود دارد، بسیاری از جوشکارها و مربیان جوشکاری چسبی (استیک) وجود دارند که الکترودهای خاصی را به‌دلیل تطبیق‌پذیری و سهولت در استفاده از آن‌ها به‌شدت توصیه می‌کنند. برای جوشکارهای چسبی که به‌دنبال شروع سریع هستند، الکترودهای 6010، 6013 و 7018 معمولاً به‌عنوان گزینه‌های عالی ذکر می‌شوند. با این وجود، انتخاب بهترین الکترود مستلزم درک نوع فلز مورد استفاده در آن، تنظیمات جوشکار و مشخصات کار می‌باشد.

شناخت بهترین مارک الکترود جوشکاری:

برای انتخاب بهترین مارک الکترود جوشکاری شناخت الکترود‌ها و نوع کاربردشان الزامی است. الکترود‌های مصرفی یا الکترود‌های چسبی (استیک) هستند و با الکترود‌های میگ. سرعت، منبع تغذیه و موقعیت جوش و همچنین فلز جوش داده شده، همه عواملی هستند که هنگام انتخاب الکترود برای جوشکاری چسبی (استیک) باید در نظر گرفته شوند. از آنجایی‌که جوشکاری چسبی (استیک) به‌ویژه قابل حمل و همه‌کاره است ، برای هر موقعیتی الکترودهای متنوعی وجود دارد.
همین‌طور برای انتخاب بهترین مارک الکترود جوشکاری با الکترود‌های میگ، شناخت‌شان الزامی و ضروری است. بر خلاف الکترود «میله‌ای» مورد استفاده برای جوشکاری چسبی (استیک)، جوش میگ از سیم قابل مصرفی استفاده می‌کند که از طریق مشعل جوشکاری تغذیه می‌شود. تقریباً مانند جوشکاری چسبی (استیک)، سیم یا الکترود میگ مناسب باید با نوع فلز جوش داده شده مطابقت داشته باشد.
گروه‌بندی دیگری که وجود دارد و باید دارای معیاری برای انتخاب بهترین مارک الکترود جوشکاری باشد، الکترود‌های غیر مصرفی است. جوشکاری تیگ از الکترود غیر مصرفی استفاده می‌کند که در درجۀ اول از تنگستن (گاهی اوقات فقط تنگستن) تشکیل می‌شود و گرما را هدایت می‌کند و قوس را تشکیل می‌دهد.
از آنجایی‌که الکترود در حال ذوب و تشکیل جوش واقعی نیست، در نظر گرفتن تنظیمات برق جوشکار و اندازۀ تطبیق الکترود بسیار مهمتر است. به‌عنوان مثال، قدرت بالاتر جوشکاری AC نیاز به الکترود بزرگتری نسبت به جوشکاری DC با قدرت کمتر دارد. ماهیت جوش و نوع ماده‌ای که روی آن کار می‌شود، تنظیم جوشکاری مناسب را تعیین می‌کند، که متعاقباً بهترین الکترود را دیکته می‌کند.
در انتخاب بهترین مارک الکترود جوشکاری باید دقت بسیاری داشت، زیرا ممکن است الکترود اشتباه خراب شود، در جوش بیفتد و اگر قدرت بیش از حد باشد، جوش را آلوده کنیم، در حالی‌که در صورت وجود قدرت بسیار کمی در قوس جوشکاری، کنترل و نگهداری آن دشوار خواهد بود. استفاده از الکترودهای با قطر کوچکتر برای جوشکاری تیگ وسوسه کننده است زیرا قوس شروع به کار با آن‌ها بسیار آسان است ، اما کیفیت جوش نهایی دارای اولویت بالاتری است.

انواع مارک های جهانی:

از میان مارک‌های معروف جهانی برای انتخاب بهترین مارک الکترود جوشکاری می‌توان از مارک‌های 3M، بلک استالون، بلو دمون، بریکرز، برنارد، جی‌کِی ورلد‌واید، کراون، ایساب، هایپرترم، جکسون و غیره نام برد. از میان مارک‌های معروف ایرانی، آما و میکا معروف‌تر هستند.

یکی دیگر از نکات برای انتخاب بهترین مارک الکترود جوشکاری داشتن شناخت دربارۀ انواع الکترود جوشکاری و تنوع الکترود‌های روکش‌دار است که عبارتند از:

 • ·       الکترود‌های روتیلی
 • ·       الکترود‌های سلولزی
 • ·       الکترود‌های قلیائی
 • ·       الکترود‌های سلولزی مخصوص نفت و گاز
 • ·       الکترود‌های دارای جایگزینی زیاد
 • ·       الکترود‌های مخصوص فولاد زنگ نزن
 • ·       الکترود‌های مخصوص آلیاژ نیکل
 • ·       الکترود‌های فولادی ساختمان دانه ریز
 • ·       الکترود‌های فولادی مقاوم به خزش
 • ·       الکترود‌های مخصوص چدن
 • ·       الکترود‌های روکش سخت
 • ·       الکترود‌های آلومینیوم
 • ·       الکترود‌های برنز
 • ·       الکترود‌های برش و شیارزنی

با وجود سازندگان بسیار متنوع الکترود در سراسر جهان انتخاب بهترین الکترود جوشکاری می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. انتخاب الکترود ضعیف منجر به خرابی سطح جوش، خزش و ترک و مشکلات عدیدۀ دیگری در به‌کارگیری تکنیک جوشکاری با الکترود شود. بنابراین باید نهایت دقت و وسواس را در انتخاب الکترود مناسب جهت عملیات مختلف جوشکاری داشت.

 

برای خرید الکترود جوشکاری کلیک کنید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *